Temsilciler Meclisi Google, Amazon, Facebook ve Apple'a tekelleşmenin hesabını soracak

Temsilciler Meclisi Google, Amazon, Facebook ve Apple'a tekelleşmenin hesabını soracak

Çarşamba, 5 Haziran, 2019 - 09:15
Reuters
Londra/Şarku’l Avsat
ABD Temsilciler Meclisi’nin Adalet Komitesi, Google, Facebook, Amazon ve Apple'ın da aralarında bulunduğu teknoloji devlerine geniş çaplı bir soruşturma başlatacağını duyurdu.

Yetkililer, bu büyük ve güçlü şirketlerin sektördeki inovasyon ve rekabeti baskı altında tutup tutmadığının araştırılacağını söyledi.

Temsilciler Meclisi üyelerinden David Cicilline’nin pazartesi yaptığı duyuru, hem Demokratların hem de Cumhuriyetçilerin, gelişen teknoloji endüstrisinin herhangi bir düzenlemeye tabi olmadan kontrolden çıktığına yönelik eleştirilerinin ardından geldi.

Soruşturmaya sadece belli başlı şirketlerin dahil edilmeyeceğini söyleyen Cicilline, dev teknoloji şirketlerinin sektörü kontrol altında tutmasının sonucunda “internetin kontrolden çıktığı” düşüncesine odaklanacaklarını belirtti.

Cicilline soruşturmanın geniş çaplı yapılacağını ifade ederek, batı dünyasında öne çıkan bazı şirketlerin isimlerini paylaştı ve rekabet kurallarını hiçe sayarak kendi hizmetlerine öncelik verdiği suçlamasıyla şu anda Avrupa’da hakkında soruşturma yürütülen Google’ı örnek verdi.

Facebook’un da benzer eylemlerle sektördeki rekabeti hiçe sayarak veya kendine göre uyarlayarak sosyal medyada egemenlik kurduğunu ifade eden Cicilline, Amazon ve Apple’ın da soruşturmaya dahil edilebileceğini kaydetti.

Gazetecilere konuşan Cicilline, “İlk çıktığı zamanlarda internete müdahale etme noktasında pek çok açıdan tereddüt vardı. İnternet kişilerin hayatında o kadar büyük bir yer kaplıyordu ki, yoldan çekilip onun gelişmesine izin vermemiz gerektiğini düşünüyorduk. Ancak zamanla burada ciddi tehlikelerin olduğunu fark ettik” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya