AB, Venezuela’da barışçıl bir geçiş için baskı yapıyor

AB, Venezuela’da barışçıl bir geçiş için baskı yapıyor

Salı, 4 Haziran, 2019 - 11:15
Peru Dışişleri Bakanı Nestor Popolizio
Lima/Şarku'l Avsat
Avrupa Birliği (AB), dün, Venezuela’da barışçıl bir geçişin sağlanması için çabalarını sürdürmek üzere Devlet Başkanı Nicolas Maduro’ya destek veren ülkelere müdahale etme kararı aldı.

Peru Dışişleri Bakanı Nestor Popolizio, yaptığı açıklamada, “Nicolas Maduro rejimine destek veren ülkelerin çözümün bir parçası olması için bir çalışma programı oluşturduk” ifadelerini kullandı.

Popolizio’nun açıklamasından önce Birleşmiş Milletler’de (BM) Peru, Şili, Kanada Dışişleri Bakanları, Lima Grup üyeleri, Portekiz, Uruguay temsilcileri, Uluslararası Temas grubu üyeleri ve Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin katıldığı bir toplantı gerçekleştirilmişti.

Rusya, Çin, Küba, Bolivya ve Nikaragua, Maduro’yu destekliyor. Söz konusu ülkeler, ABD’nin muhalif lider Juan Guaido’yu destekleme kararını kınadı. Guaido, geçtiğimiz Ocak ayında kendini ülkenin geçici devlet başkanı ilan etmiş, 50 ülke de Guaido’nun başkanlığını tanımıştı.

Dün gerçekleştirilen toplantının ardından, yapılan ortak açıklamada, özgür ve adil seçimler içeren barışçıl bir geçiş için çağrıda bulunuldu. Bölgedeki ülkeler ve uluslararası toplumun daha aktif rol oynamasının gerekliliğine vurgu yapıldı.

Venezuela hükümeti ve muhaliflerin temsilcilerden oluşan heyetler, Norveç’te 3 kez bir araya gelmişti. Oslo, her iki tarafın da çözüm için istekli olduğunu bildirdi.

BM’ye göre Venezuela’da 7 milyon kişi yani her 4 vatandaştan biri gıda ve tedavi başta olmak üzere temel ihtiyaçlarının karşılanmasından yoksun durumda.

Editörün Seçimi

Multimedya