Tedaviden sonra yeniden meme kanserine yakalanmanın sebebi bulundu

Tedaviden sonra yeniden meme kanserine yakalanmanın sebebi bulundu

Cuma, 31 Mayıs, 2019 - 14:00
Kahire-Hazım Bedr/Şarku'l Avsat
Imperial College Üniversitesi ve Londra’daki Kanser Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar, meme kanseri hücrelerinde tedaviye rağmen tekrar vücuda saldırma gücü veren protein üretimini güçlendiren bir genetik dönüşüm tespit etti.

Nature Communications dergisinin yayınlanan son sayısında araştırmacılar, genetik dönüşümün, kanser hücrelerinin hacminin artmasını, hücrelerin kümelenmesini ve kan dolaşımı ile vücudun diğer bölgelerine taşınmasını sağladığını ifade ederek, KRT80 proteininin de buna neden olduğunu açıkladı.

Hastalar, meme kanserinin alınmasından sonra aromataz inhibitörleri kullanır. Bu da androjenlerin, kanser hücresinin büyümek için ihtiyaç duyduğu östrojenlere dönüşmesini engeller. Fakat ameliyattan sonra 10 yıl içinde, tümörlerin ilaçla uyum sağlaması nedeniyle hastaların yüzde 30’unda bu yeniden ortaya çıkar ve tümör oluşur. Kanser yeniden çıktığında tedavisi daha da zorlaşır ve vücuda yayılır.

Daha önce yapılan bir araştırmada, aynı araştırma grubu kanser hücreleri için alternatif bir enerji kaynağı yaparak aromataz inhibitörlerine dirençli hale geldiği ve aromataz inhibitörlerin kanser hücresinden östrojeni uzaklaştırdığı tespit edildi. Alternatif tedavi olarak kolejen üretimine başvuran araştırmacılar, kanserin geri dönmesi durumunda aynı ilaçla tedavi edilemeyeceğini söyledi.

Yeni araştırmada, laboratuvar ekibi hastalardan elde edilen insan meme kanseri hücreleri incelendi. Araştırmada, KRT80 proteinin, kolesterol üretimini artırdığı ve yakın dokuları istila için hücreleri daha sağlam ve güçlü kılan genleri harekete geçirdiği keşfedildi

Araştırma ekibi, meme kanseri olan kadınlarda bu protein seviyesinin yüksek olduğunu tespit etti.

Imperial College Üniversitesi’nde Cerrahi ve Kanser Bölümü baş araştırmacılarından Doktor Luca Magnani, dün, üniversitenin internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Şimdi bu sonuçları doğrulamak için daha fazla çalışmamız lazım. Onaylanırsa, vücutta yeniden ortaya çıkan meme kanserini tedavi etmeye yardımcı olacak bir çözüme doğru ilerleyeceğiz. Tümörün yeniden oraya çıkması kanser araştırmacılarının karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Tümörlerin nasıl geliştiğini bilerek, kanseri etkili bir şekilde tedavi etmenin veya hatta gelişmesini engellemenin yeni yollarını bulabiliriz” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya