ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 3.1 büyüdü

ABD ekonomisi ilk çeyrekte yüzde 3.1 büyüdü

Cuma, 31 Mayıs, 2019 - 12:00
Washington/Şarku’l Avsat
Dünyanın en büyükleri arasında yer alan ABD ekonomisinin ilk çeyrek büyüme verisi şirket yatırımlarının zayıflamasıyla hafif aşağı yönlü revize edildi. ABD Ticaret Bakanlığı verilerine göre ise ilk çeyrek büyümesi % 3.2'den % 3.1'e revize edildi.

ABD hükümetinden dün yapılan açıklamada ülke ekonomisinin ilk çeyrek büyüme verisi şirket yatırımlarının zayıflamasıyla hafif aşağı yönlü revize edildi. Ticaret Bakanlığı verilerine göre ilk çeyrek büyümesi % 3.2'den % 3.1'e revize edildi

İkinci çeyreğin ilk başında ihracat ve stokların itici gücünde düşüş olduğuna dair önemli göstergeler bulunurken, imalat, perakende, konut ve ihracat sektöründeki büyüme oranları Nisan ayında geriledi.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 2.2 oranında büyüme sağlamıştı.

ABD Merkez Bankası (FED), enflasyonun bir önceki çeyrekte yüzde 1 oranında artış gösterdiğini açıklarken, beklenti ise yüzde 1.3 yönündeydi. ABD'de enflasyon 10 yıldır süren genişleme döneminin büyük kısmında hedef seviye olan yüzde 2'nin altında seyretti. Eğer bu riskler devam eder ya da kötüleşirse, bu durum FED yetkililerini ekonomiyi desteklemek için potansiyel faiz indirimini de içeren adımlar atmaya yöneltebilir.

Jeopolitik riskler ve ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı endişeleri ile gelişmiş ülke tahvillerine yatırımcı talebi devam ederken, buna bağlı olarak ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi, dün 2,21 ile yaklaşık 20 ayın en düşük seviyesini gördü.

Tüketici fiyatlarında ise artış yaşanırken, ilk çeyrekte şirket harcamalarında daralma yaşandı ve konut sektörü büyümesi beklenenden daha düşük düzeyde gerçekleşti. GSYİH’nın büyüme oranları, analistlerin beklentileri ile uyumlu oldu. Ticaret, hisse senetleri ve devlet harcamaları hariç ekonomi geçtiğimiz aya oranla yüzde 1.3 büyüme yaşadı. Bu oran 2013 yılının ikinci çeyreğinden bu yana en düşük oran oldu.

Öte yandan, ABD'de işsizlik başvuruları geçen hafta 215 bin seviyesinde gerçekleşti. Ekonomistlerin tahminlerine göre bu verinin 214 bin seviyesinde çıkması bekleniyordu.

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, işsizlik maaşı başvurularının 4 haftalık hareketli ortalaması ise 25 Mayıs haftası 216,750 oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya