'Terör örgütü üyeliği' ile suçlanan Serkan Gölge serbest bırakıldı

'Terör örgütü üyeliği' ile suçlanan Serkan Gölge serbest bırakıldı

Perşembe, 30 Mayıs, 2019 - 08:15
NASA çalışanı Serkan Gölge (Arşiv)
Ankara/Şarku’l Avsat
Türkiye ve ABD vatandaşlığı bulunan, Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) çalışanı Serkan Gölge 3 yıllık tutukluluğun ardından serbest bırakıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Serkan Gölge’nin serbest bırakılma haberini memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

NASA çalışanı Gölge, 2016'da ailesini ziyaret etmek üzere Türkiye’ye geldiğinde gözaltına alınmıştı.

Gölge’nin 'terör örgütü üyeliğinden' aldığı 7.5 yıl hapis cezası, daha sonra 'terör örgütüne yardıma' çevrilerek 5 yıla düşürülmüştü.

ABD’de geçtiğimiz ay iki Senato üyesi tarafından hazırlanan bir yasa tasarısında, Türkiye’de ABD vatandaşlarının ve Amerikan konsoloslukları çalışanlarının tutuklanmasından sorumlu olan yetkililere yaptırım çağrısı yapılmıştı.

Erdoğan, Trump ile telefonda görüştü

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cuhmurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında dün bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiğini belirterek,  iki liderin 28 ve 29 Haziran tarihlerinde Japonya’da düzenlenecek G20 Zirvesi’nin oturum aralarında görüşme konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcü Yardımcısı Judd Deere ise, Erdoğan ile Trump’ın görüşmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "İki lider, ortak olarak paylaşılan iki ülke arasındaki ticareti artırma arzusu, Başkan'ın Türkiye'den alınan çeliğe uygulanan gümrük vergisini yüzde 50'den yüzde 25'e indirme kararı, Türkiye'nin planlanmış S-400 füze savunma sistemi satın alma süreci ve gelecek ay Japonya'nın Osaka kentindeki G20 Zirvesi'nde görüşmelere devam etme imkanı da dahil ikili ilişkileri ele aldı" ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya