Trump, Basra Körfezi'ne takviye güç gönderiyor

Trump, Basra Körfezi'ne takviye güç gönderiyor

Cumartesi, 25 Mayıs, 2019 - 12:15
Washington/ Elie Yusuf- Londra/ Şarku'l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın bölgedeki tehdidinin etkisini kontrol altına almak için Ortadoğu’ya yaklaşık bin 500 ek Amerikan askeri göndereceğini açıkladı. Trump ayrıca ABD ordusunun, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kıyılarındaki petrol gemilerine gerçekleştirilen sabotajdan doğrudan Devrim Muhafızları Ordusu’nun (DMO) sorumlu olduğuna inandığını söyledi. DMO Sözcüsü ise bölgeye gönderilen uçak gemilerinin ve desteğin amacına ilişkin şüpheler olduğunu vurguladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya’ya gitmeden önce Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısında bölgedeki durumun güvenliğin sağlanması gerektirdiğini belirtti. Destek kuvvet göndermenin bölgedeki güçlerin korunmasını da sağlayacağını vurguladı.

İran tehdidini etkisiz hale getirme konusunda ısrarlı olan Trump, daha önce yaptığı açıklamada Tahran nedeniyle bölgedeki askeri varlığı güçlendirmenin gerekliliğine dikkat çekmiş, zorunda kaldığı takdirde bu adımı atmaya hazır olduğunu söylemişti.

ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinde Savunma Bakan Yardımcısı Vekili Kathryn Wheelbarger de yaptığı basın açıklamasında, Pentagon’un BAE gemilerine yapılan saldırılardan doğrudan DMO’nun sorumlu olduğuna inandığını belirtti. Wheelbarger, “İstihbarat bilgileri, İran’ın bölgedeki tehditleri de göz önünde bulundurulduğunda saldırının Tahran tarafından gerçekleştirildiğine işaret ediyor” ifadesini kullandı.

Wheelbarger, gönderilecek birliklerin çoğunun Patriot füze bataryalarını çalıştıracak mühendislerden ve teknisyenlerden oluştuğunu söyleyerek söz konusu sistemlerin nerede konuşlandırılacağı konusunda da bir sunum yapıldı bilgisini verdi.

CNN’e göre dün ABD’li bir uzman, Trump’ın Savunma Bakanı olarak görevlendirilen Patrick M. Shanahan’ın İran’ı caydırmak için Ortadoğu’da ek askeri güçler konuşlandırma talebini onayladığını bildirdi.

Trump, geçen perşembe günü Shanahan ile bir araya gelerek İran ile mevcut gerilim ışığında ABD güçlerini korumak üzere bölgeye destek gönderme konusunu görüştü.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da geçtiğimiz günlerde Körfez'deki son saldırılardan İran’ın ve uzantılarının sorumlu olduğunu belirtmişti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, kısa süre önce yaptığı açıklamada ülkesinin bombardımana maruz kalması halinde bile ABD baskılarına asla teslim olmayacağını ve hedeflerinden vazgeçmeyeceğini söylemişti. İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri de mevcut mücadelenin bir irade çatışması olduğuna, Tahran’ın herhangi bir düşman müdahalesine sert ve ezici bir yanıt vereceğine vurgu yaptı.

ABD geçen yıl, İran’ı nükleer programına, balistik füzelerin gelişmesine ve bölgesel tehditlerine daha fazla kısıtlamalar getiren kapsamlı bir anlaşmayı kabul etmeye zorlamak için 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmişti.

İran basınında yer alan haberler göre DMO Sözcüsü Ramazan Şerif de “Herhangi bir geminin veya gücün bir coğrafi bölgeden diğerine gönderilmesi geri adım atmamızı sağlamayacak” dedi.

Şerif, ABD Başkanı’na hitaben “Uzaktan kimi korkutuyorsun? ABD’liler Körfez’e soluk bir beniz ve titreyen ellerle giriyor” diye konuştu. Güçlerinin 1979 devriminden bu yana hiç olmadığı kadar düşmanları ile yüzleşmeye hazır olduğunu vurguladı.

Savaş korkusuyla İran sokaklarına baskı yapıldığına işarette bulunan Şerif ayrıca “Gürültü ve medya ile kamuoyunu etkilemeye çalışıyorlar” dedi.

DMO Komutan Yardımcısı Ali Fadavi, geçen çarşamba günü yaptığı açıklamada “Hürmüz Boğazı’nın kuzeyindeki her şey kontrolümüz altında. ABD savaş gemilerinin bölgedeki hareketleri İran Ordusu ve DMO’nun kontrolünde” ifadelerini kullandı.

Buna karşılık ABD ordusu, uluslararası hukukun izin verdiği tüm bölgelere uçmaya ve denizde ilerlemeye devam edeceğini duyurdu. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Yüzbaşı Bill Urban, "ABD Merkez Komutanlığı'nın sorumluluğu altındaki bölge genelinde müttefiklerimizle serbest dolaşım sağlamak için hazırız" diye konuştu.

Rus medyasında çıkan haberlere göre Rusya parlamentosu üst kanadı Federasyon Konseyi Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı Vladimir Jabarov, Moskova’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde bölgeye ek ABD birliklerinin konuşlandırılması konusunu gündeme getirebileceğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya