Suriye’nin kuzeyinde şiddetli çatışmalar sürüyor

Suriye’nin kuzeyinde şiddetli çatışmalar sürüyor

Cumartesi, 25 Mayıs, 2019 - 07:45
Dün, Rejim güçlerinin Han Şeyhun’u bombalamasının ardından bölgeden duman yükselirken (AFP)
Beyrut-Londra/Şarku’l Avsat
Rusya’nın son birkaç günde gerginliği azaltma bölgeleri içinde bulunan Hama, İdlib ve Lazkiye kırsalına yaptığı yoğun bombardımanın sonucunda muhalif güçlerden en az 9 kişi öldü. Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak Hama’nın kuzeyi ile ülkenin orta bölgelerindeki çatışmalar da devam ediyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Perşembe gecesi Hama, İdlib ve Lazkiye kırsalına yoğun saldırılar düzenlendiğini ve uçakların bölgeye 31 patlayıcı varil attığını aktarırken, Rus uçaklarının bölgeye 33’ten fazla hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Yaşanan son saldırılar binlerce kişinin bölgeden göç etmesine yol açarken İdlib’de 8 aydır süren ateşkesin bozulması endişelerini de artırdı.

SOHR, Rus uçaklarının Han Şeyhun bölgesine 11, Cebel el-Erbain bölgesine 4 ve diğer birkaç bölgeye 4 patlayıcı varil attığını aktarırken, Rus uçaklarının et-Tamine’ye 12, Kafr Nebude’ye 7, Umkiye’ye 5, Hubeyd’e 4, Ankavi’ye 4 ve Karkur ile Kafr Uveyd bölgelerine de 2 hava saldırısı düzenlediğini belirtti.

843 kişi çatışmalarda hayatını kaybetti

Öte yandan Hama kırsalında rejim güçleri ile muhalif gruplar arasında şiddetli çatışmalar devam ediyor. Gözlemevinin aktardığına göre yaklaşık 35 gündür devam eden çatışmalar sebebiyle çok sayıda insan hayatını kaybederken, 20 Nisan’dan bu yanan 843 kişi çatışmalarda öldü. Aralarından 57 çocuk ve 34 kadının bulunduğu 265 sivil, Rusya ile rejim tarafından düzenlenen hava saldırılarında hayatını kaybetti. Muhaliflerin Hama kırsalındaki belirli bölgelere attığı bombalar sonucunda 10’u çocuk 4’ü kadın toplam 25 sivil öldü. İdlib’in batısındaki Cisr eş-Şuğur’da, radikal gruplara ait bomba yüklü bir kamyonun patlatılması sonucunda 19 kişi hayatını kaybetti. Rusya ile rejimin düzenlediği kara ve hava saldırıları sonucunda muhalifler ile radikal gruplardan 275 unsur ölürken, cihatçı grupların düzenlediği saldırılarda 284 rejim unsuru öldü.

Yine SOHR’un aktardığına göre, 15 Şubat’ta Rusya, Türkiye ve İran’ın gerçekleştirdiği üçlü toplantının ardından Rusya ve Türkiye’nin ateşkes konusunda anlaştığı bölgelerde yaşanan saldırılarda bugüne kadar bin 219 kişi öldü. Rusya ve rejimin düzenlediği hava saldırıları sonucunda 127’si çocuk 112’si kadın 503 sivil hayatını kaybetti. Muhaliflerin rejim bölgelerinde düzenlediği saldırılarda ise 16’sı çocuk 9’u kadın 49 sivil öldü. Rusya ile Türkiye’nin yaptığı anlaşmadan bu yana ateşkes bölgelerinde bin 448 kişi hayatını kaybederken, Rusya ile rejim güçleri kullanılması yasak olan silahlarla yerleşim bölgelerini hedef almaya devam ediyor.

“Esed güçleri sivilleri hedef alıyor”

Suriye Sivil Savunma örgütün aktardığına göre Şam ile Moskova, gerçekleştirdikleri saldırılarda C5 ve diğer türde füzeler kullanırken bu füzelerin kullanıldığı bölgelerde büyük yıkımlar meydana geldi.

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Esed güçleri, Özgür Suriye Ordusu’nun kendisine yaşattığı büyük kaybın ardından sivilleri şiddetli bombalarla hedef aldı. Bölgede etkili olan güçler istedikleri takdirde sivil bölgelere düzenlenen saldırıları durdurabilir” denilirken, uluslararası kararlara uygun bir siyasi çözüme varılması gerektiği ifade edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya