BM, DEAŞ’ın Irak’a dönmesi konusunda uyardı

BM, DEAŞ’ın Irak’a dönmesi konusunda uyardı

Cuma, 24 Mayıs, 2019 - 14:45
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi
​Bağdat/ Hamza Mustafa
Birleşmiş Milletler’in (BM) Irak Yardım Misyonu Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert, radikal DEAŞ terör örgütü üyelerinin ülkeye geri dönüşünengellemek için uluslararası geniş çaplı bir destek sunulması için çağrıda bulundu. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi,ülkedeki toplum barışı için yüksek bir komite kurulduğunu açıkladı.

BM temsilcisi, “DEAŞ savaşçılarının ve ailelerinin Suriye’den Irak’a dönüşü konusunun gerektiği gibi ele alınmadığı takdirde, bir nesil terörist için yeni ve verimli bir zemin oluşturma riski taşıyoruz. Bu sadece bir Irak’ın sorunu değil çünkü aralarında Iraklı olmayan savaşçılar da var. Vatandaşlarını stratejik bir mesafeden koruyan ülkeler mevcut” ifadelerini kullandı. Ancak buna rağmen “Başkentte ve ülke genelindeki güvenlik durumunun dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekiyor. Çünkü radikal örgütlenme tehdidi hala var” şeklinde konuştu.

Öte yandan Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Başbakanlık Ulusal Uzlaşma İzleme ve Uygulama Komitesini feshederek Birlikte Yaşama ve Toplum Barışı Komitesini kurdu. Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, “komitenin birlikte yaşama ve sosyal barışı teşvik etmek için ulusal uzlaşma ile ilgili faaliyetleri ve prosedürleri yürütme ulusal uzlaşma dosyasına hizmet etme ve Irak’taki siyasi taraflarla diyaloğun ulusal mutabakat dosyasına hizmet etmek üzere diyaloğu takip etme gibi görevleri olduğu belirtildi.

Editörün Seçimi

Multimedya