İsrail Dışişleri Bakanlığı iflasın eşiğinde

İsrail Dışişleri Bakanlığı iflasın eşiğinde

Cuma, 24 Mayıs, 2019 - 14:30
Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakan Vekili Yisrael Katz ile yakın zamanda gerçekleştirilen kabine toplantısında bir araya geldi (AFP)
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Dışişleri Bakan Vekili Yisrael Katz hakkındaki şikâyetlerin arttığı bir dönemde, İsrail Dışişleri Bakanlığı üst düzey yetkilileri karşı karşıya kaldıkları şiddetli mali krizin çözümü için medya ile sıkı bir mücadele içine girdi. Yetkililer, bu krizin diplomatik faaliyetleri felç ettiğini duyururken, bakanlığın bu krizle nasıl başa çıkacağı merak konusu oldu.

Üst düzey bir bakanlık yetkilisi, bakanlığın bütçe açığının geçtiğimiz yılın başlarında 400 milyon şekel (120 milyon dolar) seviyesine ulaştığını söyledi. Yetkili, bakanlığın siyasi faaliyetlerinin neredeyse tamamının askıya alındığını, bütçe olmadığı için birçok proje ve planın iptal edildiğini ifade etti. Yetkili, bakanlığın, Kahire’deki İsrail Büyükelçiliği için toprak parçası satın alma kararından vazgeçtiğini belirtti. İsrail’in gelişmekte olan ülkelerdeki ilişkileri için çalışan bakanlığa bağlı Dış Yardım Ajansı’nın (Mashov) bu yılın başından beri faaliyetlerde bulunamadığı açıklandı.

Bakanlığın bir diğer yetkilisi, İsrail Büyükelçiliklerinde görevlilerin, konsolosluk çalışanlarının ve diplomatların seyahat bütçesinin yetersiz olması sebebi ile gerçekleştirilen konferans ve toplantılara katılamadıklarını iddia etti.

Bazı kaynaklar, bakanlığın mali krizi sebebiyle birçok ülke ile olan siyasi diyalogları iptal ettiğini, bazı ev sahibi ülkelerin İsrailli diplomatlar için uçak bileti ücretini ödediğini ifade etti. Kaynaklar, bütçe yetersizliği nedeniyle propaganda kampanyalarının da iptal edildiğine işaret etti.

Üst düzey bir bakanlık yetkilisi, Latin Amerika ülkelerinden birinin masrafların karşılanması durumunda Tel Aviv’de olan Büyükelçilik binasını Kudüs’e taşımayı kabul ettiğini ancak projenin yürürlüğe girmediğini çünkü bakanlığın bu devletin talebini karşılayamadığını öner sürdü.

Yetkili bu krizin aynı zamanda ters yönde bir etkisi olduğuna değinerek, “Dünyadaki ülkelerden bizden temsilcilik açmamızı talep ediyor, özür dileyerek temsilcilileri kapatmak zorunda olduğumuzu söylüyoruz. Faaliyete devam eden büyükelçilikler bile, bütçe ve insan yetersizliğine rağmen bunu yapıyor. Bu durumun dünyadaki hiçbir Dışişleri Bakanlığında olmaz. Bakanlık çöktü” şeklinde konuştu. Zararın çok fazla olduğunu söyleyen yetkili, bu durumu birkaç yıl sonra daha belirgin olarak hissedeceklerini söyledi. Yetkili İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun hükümet süresi boyunca Dışişleri Bakanı atamadığını, 2015 yılından bu yana diğer bakanlıkları elinde tuttuğu için kendisine yöneltilen eleştirilere maruz kaldığına dikkat çekti. Mahkeme kararı ile İstihbarat ve Nükleer Enerji Bakanı Yisrael Katz, Dışişleri Bakanı Vekili olarak atandı. Dışişleri Bakanlığı’nda görevli bir memur, bakanlığın bütçe sağlamak için siyasi güce sahip bir bakana ihtiyacı olduğunun altını çizdi.

Editörün Seçimi

Multimedya