Sudan’da halk sokaklardan ayrılmıyor

Sudan’da halk sokaklardan ayrılmıyor

Cuma, 24 Mayıs, 2019 - 14:15
Cidde/Şarku’l Avsat- Hartum/Muhhamed Emin Yasin
Sudan’ın başkenti Hartum’da dün binlerce gösterici, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG) çağrısı ile oturma eylemi gerçekleştirirken, ülkede siyasi grev için büyük bir yürüyüş düzenlemesi çağrısı yapıldı.

ÖDBG müzakere heyeti üyelerinden bir yetkili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, devrime öncülük eden güçlerin bir sonraki aşamada koalisyon için çalışmaları geliştirmeyi amaçlayan bir liderlik ofisi kurmaya karar verdiğini ve Komünist Partisi’nin ve koalisyonun geri kalan taraflarının bunu gizli tuttuğunu söyledi. Yetkili, ÖDBG ve Askeri Geçiş Konseyi arasında dolaylı müzakerelerin olduğunu belirterek, Egemen Konsey Başkanlığı konusunda tam bir anlaşmaya varılmadığını ancak anlaşma olabilmesi için çalışıldığını ifade etti.

Hartum’un çeşitli bölgelerinden gelen binlerce kişi tarafından Ordu Genel Komutanlığı ve Savunma Bakanlığı önünde yapılan oturma eylemleri, Özgür ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin çağrısı ile yapılıyor.

Askeri Geçiş Konseyi ile yapılan müzakerelerin durmasının ardından ÖDBG yaptığı açıklamada, Sudan halkı ile gerçekleştiren iletişimde şeffaflık ilkesine dayanarak üç geçici otoritenin yetki ve işlevleri hakkında anlaşmanın metnini yayınlanacağı belirtildi. Özgür ve Değişim Bildirgesi Güçleri, hareketin liderleri ile yoğun istişarelerde bulunacaklarını, Hartum ve çeşitli vilayetlerde medya platformları aracılığı ile doğudan fikir birliği ortamı sağlayacakları belirtilerek, protestoculara sivil otoriteye geçiş ve en son gelişmeler hakkında bilgi verecekleri aktarıldı.

Yapılan açıklamada, Askeri Geçiş Konseyi ile aralarındaki tek çekişme noktasının Egemen Konsey oluşturulması olduğu belirtildi. Askeri Geçiş Konseyi ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, egemenlik konseyindeki temsil oranları ve konsey başkanlığı konularında anlaşamadıklarını açıkladılar. Doğrudan müzakereler askıya alınırken, anlaşma seçeneklerini tartışmak üzere yeni bir komite görevlendirildi.

Genel greve işaret ediliyor

Öte yandan, ÖDBG sivil itaatsizlik ve siyasi grev hazırlığı konusunda yol kat ettiklerini açıkladı. Açıklamada, mahallelerdeki itaatsizlik komitelerin hazırlıklarının tamamlandığı, grev saatinin açıklanmasını bekledikleri belirtildi.

Kamu sektöründeki binlerce işçi, özel şirketler ve üniversiteler, devrimin tüm taleplerini yerine getirmeye yönelik kapsamlı bir greve hazır olduklarını açıkladılar.

Şarku’l Avsat’a konuşan müzakere üyelerinden İbrahim el-Emin, tatmin edici bir çözüme ulaşmak için askeri cunta arasındaki müzakere sürecinin dolaylı yoldan yürütüldüğünü söyledi. El-Emin açıklamasında, ÖDBG’nin üç aşamada gerçekleştirilen bir toplantıda ve tüm blokların liderlik ofisi oluşturmayı kabul ettiğini belirtirken, Komünist Parti’nin büro teklifine olan çekincesine vurgu yaptı. Yetkili, ÖDBG’nin üst koordinasyonun son aşamada büyük başarısının olduğunu, katılımcıların karar alma sürecinden 100’den fazla imzacıdan oluşan Genel Kurulun yapısını onaylamaya karar verdiğini vurguladı.

Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı istifa etti

Öte yandan Askeri medya tarafından yapılan açıklamada, Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan’ın, Askeri Konsey Üyesi Cemal Ömer İbrahim’i sağlık sorunları nedeniyle istifa eden Güvenlik ve Savunma Komitesi Başkanı Muhammed Mustafa Muhammed’in yerine atadığı belirtildi. Ancak bazı kaynaklar görevden alınmanın istifa olmadığını, Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Muhammed Hamdan Daklu ile ortaya çıkan keskin farklılar sebebi ile görevin devredildiğini aktardı.

Editörün Seçimi

Multimedya