Libya'da Serrac yanlısı güçlerin ilerleme kaydettiği iddiaları yalanlandı

Libya'da Serrac yanlısı güçlerin ilerleme kaydettiği iddiaları yalanlandı

Perşembe, 23 Mayıs, 2019 - 10:00
Tunus Devlet Başkanı Sibsi, 22 Mayıs’ta Kartaca’da Serrac ile bir araya geldi. (Tunus resmi televizyonu)
Kahire/ Halid Mahmud
Libya Ulusal Ordu Komutanı Mareşal Halife Hafter, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile 22 Mayıs’ta Paris'te bir araya geldi. Libya Ulusal Ordu'suna bağlı Batı Bölgesi Operasyonları Grubu Komutanı Tuğgeneral Abdul Selam el-Hasi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada Serrac’a bağlı güçlerin başkent Trablus’un güneyindeki savaş cephesinde ilerleme kaydettiği yönündeki iddiaları reddetti.

Libya ve Fransa kaynakları, Macron’un Hafter ile 22 Mayıs’ta basına kapalı olarak bir araya geldiğini aktardı. Toplantı, Hafter’in 4 Nisan’da Trablus’u silahlı milislerden kurtarmak üzere başlattığı operasyondan bu yana taraflar arasındaki ilk doğrudan görüşme oldu.

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, Tunus’ta Devlet Başkanı el-Baci Kaid es-Sibsi ile görüşmesi sonrasında, 22 Mayıs’ta yayınladığı bir bildiride ülkedeki mücadelenin doğu ile batı arasında değil modern, sivil yapıda bir devlet isteyenlerle devleti militarize etmek ve totaliter rejime geri dönmek isteyenler arasında olduğunu vurguladı. Sibsi’nin de Trablus yakınlarında devam eden çatışmalar karşısında derin endişe duyduğunu ifade ettiği bildiriye göre Tunus Devlet Başkanı, Libya’daki çatışmaların çözümünün askeri olmadığını ve siyasi çözüm yoluna geri dönülmesi gerektiğini ifade etti.

Söz konusu gelişmelerin yanı sıra Müslüman Kardeşler grubunun önde gelen liderlerinden Halid el-Mişri’nin liderlik ettiği Devlet Yüksek Konseyi, Fayiz es-Serrac’ın bu ayın sonunda yapılması planlanan Arap Zirvesi’ni boykot etme önerisinde bulunduğu belirtildi. Geçen salı akşamı Trablus’ta düzenlenen toplantı sonrasında yayınlanan bildiriye göre Konsey, Arap Birliği’nin başkent Trablus’a yönelik saldırılara ilişkin pozisyonuna değinerek söz konusu toplantıları reddetme önerisinin yapıldığını belirtti.

Tuğgeneral Abdul Selam el-Hasi, Serrac hükümetine bağlı milislerin 22 Mayıs’ta başkent Trablus’un güneyindeki savaş cephesinde ilerleme kaydettikleri yönündeki haberleri yalanladı. Hasi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada durumun 7 haftadır devam eden savaşta iddia edilenin tam tersi olduğunu belirterek ordu kuvvetlerinin 10 km kadar ilerleme kaydettiğini vurguladı. Abdul Selam el-Hasi, Trablus’u kurtarma planına göre ordu kuvvetlerinin bir süredir Trablus Havalimanı’nın kontrolünü elinde tuttuğunu ve operasyonun iyi şekilde devam ettiğini söyledi.

Hasi, ordunun Trablus’taki deniz üssünde Serrac hükümeti merkezini bombalamamasının konuya ilişkin ordu tarafından yapılan özel düzenlemelerden kaynaklandığını söyledi. Ancak ayrıntıya girmedi.

Son olarak ordunun Libya topraklarına giren silah sevkiyatını durdurmamasına da değinen Tuğgeneral Hasi, söz konusu silahların Trablus Limanı'na girişinin daha sonra açıklanacak bir hedef taşıdığını belirtti.

Fayiz es-Serrac yanlısı güçler, 22 Mayıs’ta Trablus’ta Libya Ulusal Ordusu karşısında ilerleme kaydettiklerini ve ordu kuvvetlerinin konuşlandığı kampı ele geçirdiklerini açıkladı. Burkan el-Gadab Operasyon Odası, yayınladığı bildiride güçlerinin Yermuk Kampı çevresinde ilerlediğini, üç askeri aracı, bir tankı ve iki zırhlı aracı ele geçirdiğini belirtti. Serrac güçlerinin sözcüsü Muhammed Kanunu, hava kuvvetlerinin dört saldırı başlattığını, Trablus’un 80 km güneyindeki Geryan bölgesinde ordu mevziilerini hedef aldığını söyledi.

Serrac güçleri sözcülerinden Mustafa el-Meci ise ordunun ilerleme kaydetme girişimlerinin ardından Selahaddin bölgesinde şiddetli çatışmaların patlak verdiğine dikkati çekti. Meci, Fransız Haber Ajansı’na (AFP) yaptığı açıklamada, bölgedeki bir kampın kontrolünün sağlandığını ve başka bir askeri karargaha kadar ilerleme kaydedildiğini ifade etti.

Aynı şekilde Serrac hükümeti güçlerinin komutanlarından Muhammed Halid de güçlerinin füze ve topçu kampını ele geçirdiğini, Trablus’un güneyindeki Selahaddin bölgesindeki askeri polis karakoluna kadar ilerlediğini belirtti. Halid, çatışmaların söz konusu karakol çevresinde yoğunlaştığını ve kontrolünün “an meselesi” olduğunu kaydetti. Bu, Serrac güçlerinin bu ayın başından beri kaydettiği ilk ilerleme oldu.

Trablus’ta Hafter’e destek broşürleri dağıtıldı. Halka broşürler aracılığıyla Ramazan’ın 20'inci gününde, yani gelecek cumartesi Libya Ulusal Ordusu'nun zaferi için başkentte büyük bir ayaklanma olacağı bildirildi. Milisler ve suç çeteleri karşısında sessiz kalınmaması çağrısı yapıldı. Ancak bildiride ayaklanmanın arkasında kimin durduğuna ve nasıl olacağına dair ayrıntılara yer verilmedi.

Editörün Seçimi

Multimedya