Moskova İdlib’de güçlü önlemler alıyor

Moskova İdlib’de güçlü önlemler alıyor

Çarşamba, 22 Mayıs, 2019 - 10:15
Suriye sınırı yakınındaki Atima’daİdlib’den göç etmek zorunda kalan Suriyeliler (Reuters)
Moskova/Raid Cabir
Moskova, Suriye'deki Rus Hmeymim Hava Üssü'ne yönelik saldırıların durdurulması için daha güçlü askeri önlemler almaya yönelerek, İdlib’deki terör gruplarının varlığına sonsuza dek tahammül edilmeyeceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin,Hmeymim Hava Üssü'nün roketatar ve insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırılara maruz kalmasına değinerek, "Suriye topraklarındaki terör ceplerinin varlığına sonsuza dek tahammül edemeyiz. İdlib’deki terörist sayısı maalesef çok fazla. Bu bölgeye hakim oldular” dedi.

Ülkesinin İdlib’de Türkiye ile imzaladığı anlaşmaları reddetmediğini vurgulayan Vershinin, “Rusya, Suriye uzlaşısı konusunda Türk ortaklarla yapılan anlaşmaları uygulamaya devam ediyor. Suriye'deki sivil nüfusun çektiği acıların artışını önlemek gerekir. Bu zor bir iş. Hükümet güçleri gibi biz de çalışıyoruz. Herkesi Suriye'nin egemenlik ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığı söz ve eylemle onaylamaya çağırıyoruz. Biz kendi tarafımızca bunu onaylıyoruz. İdlib nihayetinde Suriye topraklarıdır” ifadelerini kullandı.

Suriye'deki muhaliflerin kontrol alanlarından Rus Hmeymim Üssü’ne devam eden saldırılara güçlü bir cevap verileceğini aktaran Vershinin, “Rus birlikleri bu saldırıları düzenleyenlerin mevzilerini hedef almaya devam edecek. Hem sivil nüfusu, hem de Suriye’de bulunan askeri kuvvetlerimizi hedef alan saldırılara her zaman dikkatle yanıt veriyoruz. Bu duruma tahammül etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı, Pazar günü Rusya'nın Suriye'deki Hmeymim Hava Üssü'ne çok namlulu roketatar sistemleriyle 12 roket fırlatıldığını ve saldırının Rus hava savunma sistemleri tarafından püskürtüldüğünü duyurmuştu. Hmeymim Üssü’nin son iki ayda 18 kez hedef alındığına da vurgu yapılmıştı.

Akar ve Şoygu İdlib’i görüştü

İdlib konusu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun geçtiğimiz gün yaptığı telefon görüşmesinde gündem konularının başında gelmişti.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, İdlib'deki son gelişmeler ve bölgede gerginliğin azaltılması için alınacak tedbirler başta olmak üzere bölgesel güvenlik konuları 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakat kapsamında değerlendirilmişti.

Rus askeri polis birimleri ve rejim güçlerinden ortak tatbikat 

Rus medyasında yer alan haberlere göre,  Rus askeri polis birimleri, Suriye ordusuna bağlı birimlerle Suriye'deki GolanTepeleri'nde bulunan Kuneytra kasabasında ortak tatbikatlara başladı. Haberlerde, tatbikatın niteliği, kapsamı ve amaçlarına ilişkin bilgi yer almadı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndaki Askeri Polis Teşkilatı Başkanı General Vladimir Ivanovsky, Rus silahlı kuvvetleri ve Rus askeri polisinin çabaları sayesinde Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun, geçen yıl ilk kez Rus ordusuyla ortak devriyeler yapmayı başardığını dile getirdi.

Ivanovsky, Suriye ordusunun bölgenin kontrolünü yeniden ele almasıyla, Rus askeri polisinin 2017'den beri ilk kez Kuneytra’da devriyelere başladığını dile getirdi.

Rus askeri polisinin, BM barış güçlerinin Golan'a geri dönüşü için şartlar oluşturmanın yanı sıra bölgenin militanların kontrolü altında olduğu dönemde tahrip olan ulaştırma altyapısını onarmak için çalıştığını da vurguladı.

Editörün Seçimi

Multimedya