Pekin’deki ‘Yeni Ekonomi Forumu’ dünyanın temel dönüşümlerine odaklanacak

Pekin’deki ‘Yeni Ekonomi Forumu’ dünyanın temel dönüşümlerine odaklanacak

Çarşamba, 22 Mayıs, 2019 - 09:30
New York-Pekin/Şarku’l Avsat
Bloomberg ve Çin Uluslararası Ekonomik Değişim Merkezi (CCIEE) dün, 20-22 Kasım tarihleri arasında Pekin'de yapılacak olan “Yeni Ekonomi Forumu - 2019”un, Çin Seddi'ne bakan Yankee Gölü kıyısında gerçekleşeceğini duyurdu. Pekin’deki forumda, küresel ekonomi güçlerindeki dengenin batıdan doğuya kaymasının bir sonucu olarak dünyanın tanık olduğu kaos ve düzensiz gelişime çözümler bulmak amacıyla iş dünyasının etkili isimleri, teknoloji dünyasının yenilikçileri, 60'tan fazla ülke ve bölgeden hükümet yetkilileri, uzmanlar ve akademisyenlerden yaklaşık 500 kişi bir araya gelecek.

Forum organizatörlerinden dün yapılan ortak açıklamada, “Sanayi devriminin yanı sıra ileri teknolojiler; bilimi, teknolojiyi, ticaret ve finans alanındaki gelişmeleri teşvik ederken ortaya çıkan güçlerin yeni ekonominin özelliklerini şekillendirmeye katkı sağlayacağından hiç şüphe yok. Diğer yandan ticaret alanındaki korumacılık artarken Dünya Ticaret Örgütü (WTO)  gibi çok uluslu kuruluşlar birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Peki, ticaret savaşları, ülkeleri fikirlerin, bireylerin ve sermayelerin akışını engellemeye itmeye devam eder mi? İşbirliği ve ortak çabalar kapsamlı ve sürdürülebilir bir büyüme sağlayabilir mi? Yeni Ekonomi Forumu'na katılan liderler, bugün dünyanın refahını ve sosyal istikrarını tehdit edebilecek zorlukları ele almak için görüş ve fikir alışverişinde bulunmaya kararlılar” ifadeleri kullanıldı.

Yeni Ekonomi Forumu, Bloomberg LP ve Bloomberg Philanthropies şirketlerinin kurucusu olan eski New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg tarafından 2018 yılında başlatıldı. Forum, eski ekonomiden (emtia temelli ekonomi ve yoğun çalışma isteyen sanayileşmeden) endüstriyel otomasyon, dijital hizmetler ve veri alışverişine odaklanan yeni ekonomiye yumuşak bir geçişi teşvik etmeyi amaçlıyor. Yeni Ekonomi Forumu, şirketlerin ve hükümetlerin, mevcut gerçekleri ve verileri kullanarak dünyanın bugünkü ekonomik dönüşümünün nasıl kolaylaştırılacağı konusundaki fikirlerini açık bir şekilde paylaşmalarını sağlayan küresel çapta eşsiz bir platformdur.

Forumun hedefleri

Bloomberg ve CCIEE ortaklığında düzenlenen “Yeni Ekonomi Forumu - 2019”, küresel ekonominin yönetimi, ticaret, teknoloji, finans ve sermaye piyasaları, iklim değişikliği, kentleşme ve ekonomik katılım konularına odaklanıyor. Forum, küresel ekonomik değişimlerden kaynaklanan başlıca zorlukları ve sorunları ele almak, yeni ekonomi döneminde kalkınmayı ilerletmek, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmek, eşitsizliği azaltmak ve iklim değişikliğini engellemek için çözümler bulmayı hedefliyor.

ABD’li ünlü işadamı Michael Bloomberg foruma ilişkin açıklamasında, “Dünya köklü bir değişim dönemine tanık oluyor ve yeni ekonomi merkezleri ortaya çıkıyor. Yeni ticari ittifaklar kuruluyor ve yeni teknolojiler çeşitli endüstrilerde bir dönüşüm olduğuna işaret ediyor. Yeni Ekonomi Forumu, söz konusu bu özel dönüşümleri kamu-özel sektör işbirliğini güçlendirme amacıyla açık ve üst düzey diyaloglarla ele almayı hedefliyor. Şüphesiz Çin bu tartışmaların ayrılmaz bir parçası. Yeni Ekonomi Forumu da ortak çıkarları teşvik etmek ve bugün dünyanın karşılaştığı ortak zorlukları ele almak için dünya liderlerini bir araya getirmeyi hedefliyor” dedi.

Teknoloji vurgusu

Foruma ilişkin değerlendirmede bulunan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Bakanı ve ADNOC Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Dr. Sultan Ahmed el-Cabir, “Forum, dünyanın dört bir yanındaki kamu ve özel sektörden yetkililerin ilgili düşünürlerle iletişim kurmasını, küresel ekonominin ve kalkınmanın geleceğini etkileyen önemli faktörlerin tartışılmasını sağlayan önemli bir platformdur. Araştırmalar, 2040 yılında enerji talebinin yüzde 30 artacağını ve buna dünyadaki şehir nüfusunun artışının eşlik edeceğini, böylece özellikle Asya'nın hızla büyüyen ekonomilerinde olmak üzere milyarlarca insanın orta sınıfa katılacağına işaret ediyor. Teknoloji, hayatın tüm alanları ve yönleri üzerinde artan bir etkiye sahip olmaya devam ettikçe, modern yeniliklerin uygulanması geleceğe uyum derecesinin belirlenmesine katkıda bulunacaktır. Bu yüzden, gençleri, dünyadaki hızlı gelişmelere ayak uydurmada başarılı olmaları ve başa çıkmalarına yardımcı olacak uygun becerilerle eğitmek ve donatmak oldukça önemli bir konu. BAE yönetimi 2071 Vizyonu çerçevesinde, bölgemizdeki ve dünyadaki büyüme ve refahın yayılmasını teşvik eden en iyi uygulamalara dayalı çeşitlendirilmiş bilgi tabanlı bir ekonomi oluşturma, ortaklık ve işbirliği yaklaşımının güçlü yönlerini geliştirme gibi önemli konulara odaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Forumda, ABD eski Dışişleri Bakanı ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger’ın onursal başkanlığı ve ABD eski Hazine Bakanı ve Paulson Enstitüsü Başkanı Henry Paulson’ın eş başkanlığındaki danışma kurulu üyeleri arasında dünyanın dört bir yanından hükümet ve iş dünyasından etkili isimler yer alıyor. Kurul başkan yardımcılığını ise Çin eski Devlet Başkanı Yardımcısı ve CCIEE Başkanı Zeng Peiyan yapıyor.

Kissinger: Foruma katılmayı dört gözle bekliyorum

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Yeni Ekonomi Forumu - 2019 Onursal Başkanı Henry Kissinger, bugün dünyanın, birçok toplumun barış ve ilerlemenin yeni yönlerini teşvik etmek için değiştiği ve birbirleriyle iletişim kurmaya çalıştığı tarihi bir dönüşüm geçirdiğini düşünüyor. Kissinger’a göre dünyanın en büyük ve teknolojik açıdan en gelişmiş ülkeleri olarak Çin ve ABD, bu süreçte kilit rol oynuyor. Yeni Ekonomi Forumu’nun, kilit isimler arasında küresel diyalog için bir platform sağlayacağına inanan Kissinger, “Eski dostum Michael Bloomberg'in bu forumu kurma konusundaki akıllıca girişimini destekliyorum ve katılmayı dört gözle bekliyorum” ifadelerini kullandı.

Öte yandan CCIEE Başkanı Zeng Peiyan forumla ilgili değerlendirmesinde, “Günümüz dünyası, yüz yılda bir dahi gerçekleşmeyen nadir bir dönüşüme şahit oluyor. Yeni teknolojik devrim ve çeşitli endüstrilerde meydana gelen büyük değişimler, dünya genelinde köklü değişikliklere neden oluyor. Yeni ekonomiler gelişiyor, gelişmiş şirketler ortaya çıkıyor ve küresel yönetim sistemleri ve bir bütün olarak uluslararası sistemin yanı sıra gelişmekte olan ekonomiler hızla büyüyor. Dünya hem umutlar hem de büyük güçlüklerle dolu. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin, barışı sağlamak ve tüm insanlık için refah içinde ve istikrarlı toplumlar geliştirmek için birlikte çalışmaları gerekiyor” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya