Rusya’dan Ukrayna Devlet Başkanı’na ABD uyarısı

Rusya’dan Ukrayna Devlet Başkanı’na ABD uyarısı

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 13:45
Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy yemin ederek göreve başladı (AP)
Moskova/Şarku’l Avsat
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD'nin Rusya'ya yönelik yaptırımlarını sıkılaştırılmasına yönelik çağrıda bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'yi uyararak, bu durumun Ukrayna’nın doğusundaki sorunun çözümüne hizmet etmediğini söyledi.

Peskov, Ukrayna yönetiminden henüz yenilikçi bir yaklaşım göremediklerini belirterek, "Yaptırımların sertleştirilmesine yönelik söylemler, Zelenskiy'nin ülkenin doğusundaki sorunu çözmesine yardımcı olmaz" dedi.

Sözcü Peskov, “Rusya’ya karşı yaptırımlara yönelik bu söylem, yeni bir şey değil. Bu, Ukrayna’nın doğusundaki sorunu çözmesine yardımcı olmayacak bir söylem. Zira ABD, Minsk anlaşmalarının bir dizi gerekliliğini yerine getiremiyor. Rusya da öyle” diyerek, sadece Ukrayna'nın Moskova, Berlin, Kiev ve Paris himayesinde 2015 yılında yapılan Minsk barış anlaşması ile ülkenin doğusundaki çatışmayı sona erdirebileceğini söyledi.

Zelenskiy, başkent Kiev’de ABD Enerji Bakanı Rick Perry, ABD’nin Ukrayna Özel Temsilcisi Kurt Volker ve Senato İç Güvenlik Komitesi Başkanı ve Wisconsin Eyaleti Senatörü Ron Johnson ile bir araya gelmişti.

Zelenskiy, görüşmede, “Rus saldırganlığını, Donbass’ta ve Kırım’da kendi başımıza yenemeyiz. Bu nedenle, yardımınıza ihtiyacımız var. ABD’ye Rusya’ya yönelik yaptırımlarını sıkılaştırmaya devam etmesi çağrısında bulunuyorum” diye konuşmuştu.

ABD heyetine, Rusya'dan Almanya'ya Baltık Denizi'nin altından gaz taşınmasını öngören Kuzey Akım 2 projesi konusunda, projeye dahli olan şirketlere çok uzak olmayan bir gelecekte yaptırım uygulamayı düşündüklerini söyleyen Enerji Bakanı Rick Perry başkanlık etmişti.

Bakan Perry, "ABD Senatosu bir yasa geçirecek, Beyaz Saray bu yasayı onaylayacak. Bu yasa Başkan'a gidecek, O da bunu onaylayacak ve bu Kuzey Akım 2'ye yaptırım uygulayacak" ifadelerini kullanmıştı.

ABD yönetiminin, Kuzey Akım 2 projesine yönelik yaptırım hazırlıklarına da değinen Peskov, “Kuzey Akım 2, uluslararası dev şirketlerin yer aldığı ve inşaatın büyük oranda tamamlandığı uluslararası bir proje. Projenin tamamlanacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya