Rusya’nın Kafr Nabl saldırılarının ardından İdlib’e ihtiyatlı bir sükûnet hakim

Rusya’nın Kafr Nabl saldırılarının ardından İdlib’e ihtiyatlı bir sükûnet hakim

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 10:30
Rusya’nın KafrNabl’i hedef alan saldırının ardından yaşanan yıkım (AFP)
KafrNabl-Londra/Şarku’l Avsat
Moskova’nın, Suriye rejiminin 18 Mayıs’tan itibaren İdlib bölgesinde tek taraflı olarak ateşkes ilan ettiğini duyurmasının ardından, Suriye’nin kuzeybatısını gece saatlerinde hedef alan Rus hava saldırılarında en az 10 sivil hayatını kaybetti.

Pazartesi sabahından bu yana, Türkiye ve Rusya’nın anlaşmaya vardığı İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi içerisindeki Hama kırsalında rejim kuvvetleri ile Heyetu Tahriru’ş Şam (HTŞ) ve müttefiği gruplar arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

Ayrıca, Rusya hava saldırıları, rejim ise ağır bombardıman ile bölgedeki bazı şehir ve kasabaları da hedef aldı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rusya’nın gece saatlerinde İdlib kırsalındaki Kafr Nabl beldesi ve çevresine düzenlediği hava saldırıları sonucu 5’i çocuk ve 4’ü kadın olmak üzere 10 sivilin hayatını kaybettiğini ayrıca saldırılardan zarar gören  beldedeki bir hastanenin de hizmet dışı kaldığını duyurdu.

Kafr Nabl sakinlerinden bir kadın (72), AFP muhabirine verdiği demeçte, akrabalarının evinde yemeğe davetli olması sebebiyle, evini hedef alarak kısmen yıkan bombardımandan kurtulmayı başardığını söyleyerek, “Enkaz altında kaldığımı sanmışlar. Gece geldim ve evimin harap durumunu gördüm” dedi.

SOHR ve İdlib sakinlerine göre, hava saldırıları ve bombardımanların son üç gündür tamamen durmasa da şiddeti azaldı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), cuma günkü acil toplantısında, şiddetin devam etmesi halinde‘insani felaket riskiyle’ karşı karşıya kalınacağı konusunda uyarıda bulundu.

Şam, Türkiye'yi, Eylül ayında kabul edildikten sonra İdlib ve çevresinde göreceli bir sakinlik elde edilmesinde başarılı olan Soçi anlaşmasını uygulamayı geciktirerek muhalif grupları desteklemekle suçluyor. Ancak rejim kuvvetleri de, Şubat ayından bu yana saldırıların şiddetini arttırdı ve daha sonra Rus savaş uçakları da kendisine katıldı.

SOHR’a göre, saldırıların durmasıyla Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne ihtiyatlı bir sükûnet hakim oldu.

SOHR ayrıca, rejim ve ona bağlı güçlerle Hama kırsalında yaşanan şiddetli çatışmalar sonucu 7 muhalif unsurun öldürüldüğünü belirtirken, rejim güçleri arasında da kayıplar olduğu teyid etti.

Ölü sayısı 510'a yükseldi

Açıklamada, Gerginliği Azaltma Bölgesinde, son 30 ayda şimdiye kadarki en şiddetli gerginliğin başlamasından bu yana öldürülen kişi sayısının 510’a yükseldiği ifade edildi.

Rusya ve rejimin saldırılarında, 38’i çocuk olmak üzere 180 sivilin hayatını kaybettiği aktarılan açıklamada, Rusya’nın hava saldırıları ve rejimin bombardımanları sonucu 176 muhalif unsurun öldürüldüğü ve aynı şekilde muhalif gruplar tarafından yürütülen saldırılarda ise 154 rejim unsurunun öldürüldüğü bilgisi yer aldı.

Editörün Seçimi

Multimedya