İsrail olası 'ABD-İran Savaşı'ndan uzak durmaya çalışıyor

İsrail olası 'ABD-İran Savaşı'ndan uzak durmaya çalışıyor

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 09:45
Tel Aviv/Şarku’l Avsat
Tel Aviv’deki güvenlik kaynaklarının aktardığına göre, İsrail'in Suriye'deki İran hedeflerini bombaladığına dair çıkan haberlerden birkaç gün sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ordusu ve istihbarat başkanlarına İran konusunda son derece dikkatli olmaları ve İran, ABD ve Arap devletleri arasında savaş sahası olan Körfez’den uzak durmaları talimatı verdi. Netanyahu bu talimatı Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, Mossad Direktörü Yossi Kohen, Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Meir Ben-Şabbat, İsrail İç İstihbarat Servisi (Şin-Bet) Başkanı Nadav Argaman ve diğer üst düzey yetkililerin katıldığı toplantıda verdi.

Kaynakların açıklamasına göre, Şin-Bet’in tahminleri Umman Körfezi’nde tankerlere ve Suudi Arabistan’ın petrol pompalama tesisine yapılan saldırıların arkasında İran'ın olduğunu gösteriyor. Kaynaklar, İran’ın bu saldırıyla Körfez’deki petrol akışını durdurabildiğine dair bir mesaj göndermeyi hedeflediğini söyledi.

İsrail kaynaklarına göre, İranlılar yakın zamanda Irak ve Suriye'de destekledikleri örgütlere çok sayıda roket sağladı. Medyada yer alan haberlere göre, Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani Irak’taki tüm güçlerin çatışmaya hazırlanması emrini verdi.

İsrail’deki siyasi kaynaklar, İran’ın Trump’ı savaşı girmekten caydırma amacıyla gücünü göstereceğini ve Tahran’ın gönderdiği bu mesajla kendisine karşı savaşın, ABD’nin Irak’taki savaşı gibi olmayacağını göstermeyi hedeflediğini söyledi. Kaynaklar, İran’ın aynı zamanda bu saldırılara doğrudan müdahale etmekten kaçınarak, ajanları kullanmayı tercih ettiğini belirtti.

İsrail kaynakları, büyük çaplı bir savaş durumunda DMO'nun doğrudan savaşa katılacağını ifade ederek, İran’ın öncelikli hedeflerinden birinin İsrail olacağına iddia etti.

Kaynaklara göre, Netanyahu savaştan kaçınma şansının zayıf olduğunu ve İsrail’i İran’ın kilit hedefleri listesinin dışında tutma şansının olmadığını biliyor. Bu nedenle Netanyahu, İsrail’i bu çatışmadan uzak tutmak için tüm güvenlik güçlerine çatışmadan kaçınmasını emretti.

İsrailli gözlemciler, geçtiğimiz Cuma ve Cumartesi günü İsrail Hava Kuvvetleri’nin düzenlediği Suriye’deki son hava saldırısında herhangi bir Suriyeli ya da İranlının hayatını kaybetmediğini belirterek, bunun bombalamanın saldırıdan çok uyarı niteliği taşıdığını söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya