ABD elçisi, Güney Lübnan sınırının çizilmesi için mekik dokuyor

ABD elçisi, Güney Lübnan sınırının çizilmesi için mekik dokuyor

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 09:45
Berri- Satterfield görüşmesi (Lübnan Ulusal Haber Ajansı)
Beyrut/Yusuf Diyab
ABD Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu İlişkilerinden Sorumlu Müsteşarı David Satterfield,  Güney Lübnan sınırının çizilmesi için Tel Aviv - Beyrut arasında mekik dokuyor.Satterfield, kara ve deniz sınırlarının belirlenmesi konusunda Lübnanlı yetkililerle görüşmelerine devam etmek için Tel Aviv'den Beyrut'a döndü ve Meclis Başkanı Nebih Berri ile görüştü.

Sınırların belirlenmesi konusunda Berri ile görüşen Satterfield görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak görüşmelerde ilerleme kaydedildiği, sonuca henüz sonuca ulaşılamadığı belirtiliyor. Berri’ye yakın kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, sınırın çizilmesi konusunda olumlu bir intiba bıraktığını ancak görüşmelerde istenen noktaya henüz ulaşılamadığını belirtti. Kaynaklar, Amerikan elçisinin geçen haftaki görüşmelerden daha olumlu bir izlenimle ayrıldığını bildirirken elçinin konuyla ilgili Lübnan ile İsrail arasında mekik diplomasisini sürdüreceğini belirtti.

Lübnan Meclis Başkanına yakın kaynak, kara ve deniz sınırlarının aynı anda çizilmesinin görüşüldüğünü söyledi. Yine ABD elçisi Lübnan Başbakanı Saad Hariri ile görüştü ve hem sınır konusu hem de diğer bölgesel sorunlar hakkında karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynaklara göre, elçi İsrail’den olumlu izlenimle döndü ancak ayrıntılar açıklanmadı. İsrail’in sınır çizilmesine olumlu yaklaştığı ancak daha fazla netlik beklediği söyleniyor. Elçi İsrail’in önceki görüşmelere göre konuya daha ılımlı yaklaştığı ifade ediliyor.

Sınır çizilmesi konusunda İsrail’in tutumunun yumuşamasına rağmen Şarku’l Avsat’ın ulaştığı kaynaklar İsrail’in UNIFIL ile müzakereye katılmayı reddettiği ancak ABD elçisinin katılımıyla Lübnan ile doğrudan görüşebileceklerini söyledi. İsrail, kara sınırındaki güvenlik durumunu koordine eden ve izleyen üçlü komisyonu kabul etmiyor.

İsrail BMGK tarafından alınmış bir karar olmadığı sürece UNIFIL’in deniz sınırlarını çizme konusunda uluslararası bir yetkiye sahip olmadığını belirtiyor. İsrail için kabul edilebilir olan UNIFIL ile değil doğrudan BM’de görüşmeler yapmak.

Lübnan özellikle 9.blokta gaz ve petrol arama çalışmaları yapmak için deniz sınırının çizilmesine önem veriyor ve bu sınırın bir an önce çizilmesini istiyor. Lübnan bu aşamada bölgede istikrardan yararlanmaya çalışıyor .

Editörün Seçimi

Multimedya