Sudan'daki görüşmelerden henüz sonuç alınamadı

Sudan'daki görüşmelerden henüz sonuç alınamadı

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 09:30
Hartum'un merkezindeki ordu karargahı önünde gerçekleştirilen oturma eylemi. (AFP)
Hartum / Ahmed Yunus
Sudanlılar dün güneşin doğuşuyla birlikte, gerçekleştirdikleri devrimin hedeflerine ulaşmasını ve sivil bir hükümet üzerinde anlaşmaya varılmasını bekliyordu. Gözler, Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda gerçekleştirdikleri toplantıya odaklanırken Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’ne bağlı Saha Eylem Komitesi tarafından yapılan açıklamada hafta boyunca bir dizi protesto etkinliğinin düzenleneceği duyuruldu.

Toplantı hayal kırıklığı ile sonuçlandı. Askeri Geçiş Konseyi ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, egemenlik konseyindeki temsil oranları ve konsey başkanlığı konularında anlaşamadıklarını açıkladılar. Taraflar müzakerelere devam edileceğine dair söz verirken Afrika Birliği tarafından yapılan açıklamada geçiş hükümeti konusunda varılan her türlü anlaşmanın destekleneceği kaydedildi.

Taraflar geçen çarşamba günü, üç yıllık bir geçiş dönemi, başkan ve Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri tarafından oluşturulacak bakanlar kurulu başlıklarında uzlaşıya varmıştı. Bu uzlaşı, Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdülfettah el-Burhan’ın askeri üniforma giyen kimselerin göstericilere yönelik gerçekleştirdiği saldırıyı gerekçe göstererek müzakerelerin askıya alındığın açıklamasından önce gerçekleşmişti.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Tuğgeneral Şemseddin Kebaşi, dün Hartum'da düzenlenen ortak basın toplantısında uzun müzakere turlarında egemen otoritenin yapısına odaklanıldığını belirterek bir sonraki akşam toplantılara devam edileceği sözü verdi. Süreçte anlaşmaya varılmasını beklediğini dile getirdi. Kebaşi ayrıca Ramazan Ayı'nın sekizinde protestoculara yönelik gerçekleştirilen saldırı ile ilgili yürütülen soruşturmanın takibi için de taraflarca bir komite kurmaya karar verdiklerini açıkladı.

Görgü tanıkları, saldırganların hızlı destek kuvvetlerinin üniformalarını giydiklerini aktarırken Askeri Konsey tarafından yapılan açıklamada askerlerin böyle bir saldırıya karışmadıkları bildirildi.

Basın toplantısı sırasında konuşan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri Sözcüsü Medeni Abbas Medeni, anlaşmaya varılacağı konusunda umutlu olduğunu belirterek “Askeri Geçiş Konseyi ile Ramazan Ayı'nın 8‘inci gününde gerçekleştirilen saldırının soruşturulması kapsamında ortak bir komite kurulması hususunda anlaştık” ifadesini kullandı.

Sudanlılar, devrimin hedeflerinin gerçekleştiği bir anlaşmaya varılması umuduyla toplantının sonuçlanmasını bekliyor. Yerel ve uluslararası medya bütün gece toplantının bitmesini bekledi. Ancak tarafların sözcülerinin yaptığı açıklamalarda herhangi bir anlaşmaya varıldığına dair biz belirti yoktu.

Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, esasta sivil olan fakat askeri temsilin de bulunduğu bir başkanlık konseyinde ısrar ederken Askeri Konsey ise konsey başkanlığını korumakla birlikte çoğunluğu askerlerin oluşturduğu bir başkanlık konseyi oluşturulmasını istiyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan kaynaklar, dünkü toplantıya hakim olan olumlu atmosfere rağmen ciddi bir ilerleme kaydedilmediğini aktardı. Ayrıca Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin ordunun geri çekilmeyi istediğine dair çıkan söylentilerin ardından, geçen hafta üzerinde uzlaşılan konulardaki kararlılığını ısrarla sürdüreceğini kaydettiler.

Tarafların daha önce benimsediği tutumda herhangi bir değişikliğe tanık olunmadığını ve iki kesimin de kendi önerisine bağlı kaldığını dile getiren bir kaynak, egemenlik konseyinde tarafların eşit bir şekilde temsil edilmesi ve dönem başkanlığı sisteminin uygulanması gibi bir dizi yeni fikrin de ortaya atıldığına dikkat çekti. Kaynak, anlaşmaya varılacağını umduğunu kaydetti.

Her iki taraf da sivil hükümet sorununun çözülmesi için yerel ve bölgesel yoğun bir baskıyla karşı karşıya. Afrika Birliği, iktidarı sivillere devretmesi için Askeri Konsey'e iki ay süre tanırken ABD’nin de aralarında bulunduğu Batı ülkeleri taraflara sivil bir iktidar üzerinde anlaşmaya varmaları çağrısında bulundu.

Afrika Birliği, uluslararası ortakları ile Askeri Geçiş Konseyi ve devrime öncülük eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasında varılacak her türlü anlaşmayı destekleyeceğini açıkladı.

Ülkeye ziyarette bulunan Afrika Birliği Temsilcisi Muhammed el-Hüseyin, Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü Şemseddin Kebaşi’yle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Kebaşi’nin kendisine müzakerelerin atmosferi ve atılan adımlarla ilgili bilgi verdiğini söyledi. El-Hüseyin, “Birlik, uluslararası ortakları ile birlikte Askeri Geçiş Konseyi ve devrime öncülük eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasındaki her türlü anlaşmayı destek verecek” ifadesini kullandı.

Bununla birlikte Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, devrimin hedeflerini gerçekleştirmek ve sivil hükümetin kurulmasını sağlamak için protestoların ve halk baskılarının sürdürüleceğini taahhüt etti. Ayrıca gruba bağlı Saha Eylem Komitesi de haftalık barışçıl eylem planını açıkladı.

Açıklamada, önümüzdeki perşembe günü Hartum'un mahallelerinden ve şehirlerinden hareket ederek oturma eyleminin gerçekleştirildiği alana doğru gidecek iki milyon kişiden oluşan bir konvoy oluşturulması çağrısında bulunuldu.

Editörün Seçimi

Multimedya