Netanhayu’dan seçim tehdidi

Netanhayu’dan seçim tehdidi

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 08:30
Mart ayındaki İsrail seçimlerinden farklı partileri gösteren seçim afişleri (Reuters)
Tel Aviv/Nezir Mecli
İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilmiş Binyamin Netanyahu, kendisine verilen sürenin dolması yakınlaşırken, sağcı müttefiklerini yeniden seçime gitmekle tehdit etti.

Hükümetin, müttefiklerinin abartılı talepleri nedeniyle kurulamadığını söyleyen Netanyahu, onlardan ayaklarının yere basmasını istedi.

Hükümetin kurulması için verilen süre 28 Mayıs’ta bitecek. Netanyahu, müttefiklerinin çok keskin taleplerle geldiğinden şikayetçi. Örneğin Avigdor Liberman’ın Hamasla ilişkide mutlak yetkili olarak Savunma Bakanlığı’nı istemesi gibi. Yine Sağ Partiler Birliği, yerleşimci birimlerin genişletilmesi konusunda sınırsız yetki isterken, dini partiler, askere alınan gençlerinin sayılarının azaltılmasını talep ediyor.

Savunma, maliye, eğitim, adalet gibi temel bakanlıklara yönelik taleplere karşı Netanyahu’nun yandaşları, yüzde 35 oy oranına karşılık, oyları yüzde 4- 5’i geçmeyen partilere bu bakanlıkların verilmemesi konusunda baskı yapıyor.

Netanyahu’ya yakın bir kaynak, hükümet kurma çabalarında yaşanan zorluğun, İsrail tarihinde benzeri görülmediğini söyleyerek, çoğunlukla hükümeti kurmakla görevli başbakanların şimdiye kadar çoğunluktan oy almış partilerle anlaşma yaptığını belirtti.

Halkın yüzde 56’sı dokunulmazlığa karşı

Tüm İsrailli sağ partiler, Netanyahu’nun önümüzdeki 4 yıl boyunca kovuşturmadan kaçmasını sağlayan yasada değişiklik yapılması şartını kabul etti. Pazartesi günü yayınlanan bir anket, İsrail’de halkın çoğunluğunun Netanyahu’nun yargılanmasını önlemek amacıyla çıkarmayı planladığı dokunulmazlık yasasına karşı çıktığını gösterdi. Wala web sitesi tarafından yayınlanan ankete göre halkın yüzde 56'sı İsrail Başbakanı'na veya Knesset üyelerine görev sürelerinin sonuna kadar yargılanmalarını engelleyen dokunulmazlık verilmesine karşı çıkıyor. Ankete katılanların yüzde 51’i ise Netanyahu hakkında iddianame hazırlanması halinde başbakanlık görevini sürdürmesine karşı çıkıyor.

Aynı zamanda anket, Netanyahu’nun partisi olan Likud seçmeninin yüzde 80’inin liderlerinin  suçlu bulunsa bile başbakanlık görevine devam edebilmesini istiyor. Seçmenlerden yalnızca  yüzde 12’si bu duruma itiraz ediyor. Yine Likud seçmeninin yüzde 71’i dokunulmazlık yasasının çıkarılmasını desteklerken, yüzde 17'si yasanın çıkarılmasına karşı çıkıyor.

Ankete katılanların yüzde 45’i Knesset’in Yüksek Mahkemeye baskın gelmesine ve Mahkeme’nin Knesset’in aldığı kararları ilga yetkisinin engellenmesine karşı çıkıyor. Ancak yüzde 40’ı bu maddenin çıkmasını destekliyor. Likud partisi içinde bu maddeyi destekleyenlerin oranı yüzde 72 iken sol ve merkez parti seçmenlerinin yüzde 82’si bu yasanın çıkmasına karşı.

Ankette dikkat çekici bir durum olarak, küçük bir parti olsa da başkanlığını Moshe Kahlon’un yaptığı eski ve mevcut koalisyon ortaklarından Kulanu Partisi seçmenin yüzde 79’u dokunulmazlık yasasına karşı çıkıyor. Yüzde 75’i ise hakkında iddianame hazırlanırsa, Netanyahu’nun başbakanlığına karşı. Kahlon, daha önce de Yüksek Mahkeme’nin yetkisinin sınırlandırılmasına karşı çıktı ve Mahkeme’nin bağımsızlığını savundu. Ancak son seçimlerde sandalye sayısı 10’dan 4’e düşünce parlamentoda etkisi azaldı.

Editörün Seçimi

Multimedya