Trump: İran ile müzakere etmek istemedik

Trump: İran ile müzakere etmek istemedik

Salı, 21 Mayıs, 2019 - 07:00
ABD Başkanı Donald Trump (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklamada, ülkesinin İran ile diyalog kurmak istemediğini, Tahran’ın müzakere istemesi durumunda ilk adımı atması gerektiğini söyledi.

Trump konu ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yalan haberlerle, hiçbir bilgileri olmadan, ABD´nin İran ile müzakere yapmaya çalıştığına dair tipik bir yanıltıcı açıklama yayınladılar. Bu bir yanlış rapordur. İran hazır olduğunda bizi arayacak. Bu arada, ekonomileri çökmeye devam ediyor - İran halkı için çok üzücü!" şeklinde konuştu.

İran Devrim Muhafızları Komutanı’nın, Tahran'ın savaştan korkmadığı yönündeki açıklamasına cevap veren Trump, ABD’ye yönelik herhangi bir tehdidin İran’ın ‘resmen sonu’ olacağını söyledi.

Trump geçtiğimiz Pazar akşamı Fox News haber kanalına verdiği röportajda, “İran’ın nükleer silah edinmesini izin vermeyeceğim. Savaşmak istemiyorum ancak İran gibi pozisyon alan bir ülkenin nükleer silah edinmesine izin veremezsiniz. Bunun olmasına izin yok” diye konuştu.

ABD Başkanı açıklamasında, İran’ın uzun yıllardır bir sorun olduğunu, sadece sebebiyet verdikleri durumlara bakarak dahi bunun anlaşılabileceğini belirtti.

Trump, Fox’a verdiği röportajda ABD'nin eski Başkanı Barack Obama döneminde İran ile yapılan anlaşmayı utanç verici olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Trump ayrıca dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada da “Eğer İran savaşmak istiyorsa bu onun resmen sonu olur. Bir daha ABD’yi asla tehdit etme!” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki gerilim, ABD Başkanı’nın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ile artmıştı. İran, anlaşma kapsamında nükleer faaliyetlerini sonlandıracak, bunun karşılığında da Tahran üzerindeki ekonomik yaptırımlar kademeli olarak kaldırılacaktı.

ABD ile İran arasındaki gerginlik, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) karasularında dört ticari geminin saldırıya uğramasının ardından daha da arttı. Washington, gemilere düzenlenen sabotajdan İran'ı sorumlu tutuyor.

İran'dan dünyaya rest! Tahran, zenginleştirilmiş uranyum kapasitesini artırma kararı aldı

İngiltere İran’ı ABD’yi kışkırtmaması konusunda uyardı

Editörün Seçimi

Multimedya