Trump: İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyeceğim

Trump: İran’ın nükleer silah edinmesine izin vermeyeceğim

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 14:00
ABD Başkanı Donald Trump (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Başkanı Donald Trump dün, İran Devrim Muhafızları Komutanı’nın Tahran'ın savaştan korkmadığı yönündeki açıklamasına cevap verdi. ABD’ye yönelik herhangi bir tehdidin İran’ın ‘resmen sonu’ olacağını söyledi.

Trump dün akşam Fox News haber kanalına verdiği röportajda, “İran’ın nükleer silah edinmesini izin vermeyeceğim. Savaşmak istemiyorum ancak İran gibi pozisyon alan bir ülkenin nükleer silah edinmesine izin veremezsin. Bunun olmasına izin yok” diye konuştu.

ABD Başkanı açıklamasında, İran’ın uzun yıllardır bir sorun olduğunu, sadece sebebiyet verdikleri durumlara bakarak dahi bunun anlaşılabileceğini belirtti.

İki ülke arasındaki gerilim, ABD Başkanı’nın 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklaması ile artmıştı. İran, anlaşma kapsamında nükleer faaliyetlerini sonlandıracak, bunun karşılığında da ekonomik yaptırımlar kademeli olarak kaldırılacaktı.

Trump, Fox’a verdiği röportajda ABD'nin eski Başkanı Barack Obama  döneminde İran ile yapılan anlaşmayı utanç verici olarak nitelendirdi.

ABD Başkanı Trump ayrıca dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada da “Eğer İran savaşmak istiyorsa bu onun resmen sonu olur. Bir daha ABD’yi asla tehdit etme!” ifadelerini kullandı.

ABD ile İran arasındaki gerginlik, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) karasularında dört ticaret gemisinin saldırıya uğramasının ardından daha da arttı. Washington, gemilere düzenlenen sabotajdan İran'ı sorumlu tutuyor.

İngiltere İran’ı ABD’yi kışkırtmaması konusunda uyardı

Hekim: Bağdat, Washington ve Tahran arasında arabulucu olmalı

Sadr: ABD-İran savaşı Irak'ın sonu olur

Editörün Seçimi

Multimedya