Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı, ülkenin doğusunda ateşkes ilan edecek

Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı, ülkenin doğusunda ateşkes ilan edecek

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 13:15
Kiev/Şarku’lAvsat
Ukrayna'nın yeni Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bugün parlamento önünde yaptığı açıklamada, esas görevinin ülkenin doğusunda bulunan ve beş yılı aşkın bir süredir Rusya'nın desteklediği ayrılıkçılarla yaşanan çatışmalar sonrası ateşkes olduğunu söyledi.

Görevinin kömür madenleri bakımından zengin olan ve kısmen ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Donbass’ta ateşkes sağlamak olduğunu söyleyen Vladimir Zelenskiy, parlamentoyu feshederek erken seçim ilan ettiğini duyurdu.

Başkan, karmaşık prosedürü başlatma konusundaki şüphelerine rağmen parlamento önünde milletvekilleri huzurunda yaptığı açıklamada meclisi feshettiğini ilan etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Zelenskiy’i göreve başlamasından dolayı tebrik edip etmeyeceği sorusuna, “Putin Zelenskyi’yi Ukrayna’nın doğusundaki krizin çözümü ve Rusya-Ukrayna arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi yönündeki ilk başarılarının ardından tebrik edecek” şeklinde cevap verdi.

İki ülke arasındaki ihtilaf, Rusya’ nın 2014 yılında  Kırım’ı topraklarına eklemesi ve Ukrayna’nın doğusunda bulunan ayrılıkçıların desteklenmesi.

Anlaşmazlık, Ukrayna’nın sanayi ve kömür bakımından zengin olan Donbass bölgesi ve Rusya ile olan sınırının üzerinde olan kontrolün genişletilmesini engelliyor.

Seçim kampanyası boyunca Ukrayna’nın eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko,  Rusya ve Ukrayna arasında bulunan  kritik konular üzerinden durmadı.

41 yaşındaki yeni Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Petro Poroşenko’ya karşı zafer kazanmasının bir ay sonra yemin ederek göreve başladı.  Zelenskisy Sovyet sonrası Ukrayna devletindeki en genç başkan unvanına sahip.

Zelenskisy, özellikle  Ukraynalıların geleneksel siyasi sınıf tarafından engellendiği rejimi yıkma ve yolsuzluğa son verme  vaatleri ile seçmenlerin ilgisi çekti.

Dizi gerçek oldu

Zelenskiy Halkın Hizmetkarı isimli dizide, canlandırdığı tarih öğretmeni Vasiliy Goloborodko, bu sistemden yaka silken halkın oylarıyla devlet başkanı seçiliyor.

Ancak bu kez bölüm hayal değil gerçek. Genç oyuncu 31 aralık'ta aday gösterildiğinde ciddiye alınmamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya