Rusya: El-Nusra, Suriye’deki askeri üssümüze saldırdı

Rusya: El-Nusra, Suriye’deki askeri üssümüze saldırdı

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 12:00
Suriye'nin batısındaki Hmeymim Hava Üssü'ndeki uçaklar (Arşiv - AP)
Moskova-Beyrut/Şarku’lAvsat
Rusya Savunma Bakanlığı tarafından bugün yapılan açıklamada, El Nusra’nın Rusya'nın Suriye'de bulunan Hmeymim Hava Üssü'ne çok namlulu roketatarlarla saldırı düzenlediğini duyurdu.

Sputnik haber ajansına göre, Lazkiye’de bulunan Hmeymim Hava Üssü'ne çok namlulu roketatar sistemleriyle 6 roket fırlatıldı.

10 sivil hayatını kaybetti

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye’nin kuzeybatısında gerçekleştirilen hava saldırısında en az 10 sivilin hayatını kaybettiğini, saldırının Moskova tarafından ateşkes ilan edilmesinden kısa bir süre sonra gerçekleştiğini aktardı.

Hama kırsalının güneyinde, Suriye rejim güçleri ile Heyetül Tahrir-uş Şam arasında çatışmalar gün içerisinde  devam ederken, Rus ve rejim kuvvetlerini ağır bombardımanı altında yaşanan savaşta bölgedeki kasabaları etkiliyor.

SOHR, dün gece İdlib’in güneybatı kırsalı ve Kafr Nabl beldesine düzenlenen  Rus baskınında, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 10 sivilin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AFP’ye göre, Kafr Nabl beldesinden en az beş ev bombardıman sebebiyle hasar görürken,. saldırılar büyük bir çukura neden oldu.

Gözlemevi dün akşam, rejim güçleri tarafından İdlib’e düzenlenen saldırı sonucunda aralarında kadın ve çocukların bulunduğu 6 sivilin hayatını kaybettiği, 3 kişinin ise yaralandığını aktarmıştı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik konseyi Cuma günü düzenlediği acil toplantı sırasında, İdlib’te çatışmaların devam etmesi durumda ‘insani felaket’ konusunda uyarıda bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya