TSK, Suriye sınırına askeri takviyeyi sürdürüyor

TSK, Suriye sınırına askeri takviyeyi sürdürüyor

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 10:00
Suriye sınırına giden bir TSK askeri konvoyu (AFP-Arşiv)
Ankara/Said Abdurrazık
Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) tarafından Suriye sınırındaki askeri birliklere komando takviyesi yapılırken, İdlib’teki Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde gerilim tırmanıyor ve Rusya’nın desteğiyle Suriye rejiminin bölgeye saldırıları sürüyor.

Çeşitli birliklerden gönderilen komandoları taşıyan çok sayıda zırhlı araçlardan oluşan konvoy, Hatay'ın Kırıkhan ilçesine ulaşırken, gerekli ikmal ve yüklemeleri yapılan çok sayıda zırhlı personel taşıyıcı araçlar ve komandoların Cilvegözü sınırındaki birliklere takviye amaçlı gönderildiği öğrenildi.

Suriye rejiminin, TSK’nın, İdlib'in güney, Hama'nın ise kuzeybatı kırsalında bulunan Zaviye bölgesinde kurduğu 10 numaralı gözlem noktası yakınını 4 Mayıs’ta topçu saldırısıyla hedef alması sonucu iki askerin yaralanmasının ardından,TSK, geçtiğimiz hafta İdlib’in kuzeyine zırhlı personel taşıyıcılardan oluşan bir askeri konvoy göndermişti.

TSK’nın sınır bölgesine yaptığı söz konusu ikinci takviyesi, geçtiğimiz Perşembe ve Cuma günü İdlib’teki durumu tartışmak üzere Ankara’da yapılan Türkiye-Rusya ortak çalışma grubunun toplantısından bir gün sonra geldi.

Suriye rejimi ve müttefiklerinin, Rusya'nın desteğiyle İdlib’teki Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne yönelik saldırısı Mayıs ayının başından bu yana hızlandı.

5 Mayıs Eylül 2017’de Astana toplantılarının üç garantör ülkesi Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma ile İdlib ve çevresi Gerginliği Azaltma Bölgesi olarak ilan edilmişti.

17 Eylül 2018’de ise, Türkiye ve Rusya, İdlib’teki ateşkesin pekiştirilmesi ve muhalif grupların İdlib'deki cephe hattından ağır silahlarının çekilmesi için Soçi Anlaşması’nı imzalanmıştı.

Ancak Moskova, Türkiye’nin, İdlib’teki radikal grupların çıkarılması ve Halep-Lazkiye arasındaki M4 ve Halep-Şam arasındaki M5 otoyollarının trafiğe açılması konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmediğini düşünüyor.

“Rejim ateşkes anlaşmasını ihlal ediyor”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye rejim güçlerinin Rusya’yla Suriye’nin İdlib için varılan ateşkes anlaşmasını ihlal ettiğini söyledi.

Akar, “Ateşkes anlaşmasına rağmen rejim, ateşkes sözünü tutmuyor ve ateşkesi ihlal ediyor” diyerek, saldırıların devam etmesi halinde bölgedeki 3,5-4 milyon insanın yeniden göç etmesinin söz konusu olacağını ve bunun yeni insani trajedilere yol açabileceğini dile getirdi.

Savunma Bakanı ayrıca, “Soçi Mutabakatı ateşkesi gerektiriyor ve Ruslar’dan bunu istiyoruz” diye konuştu.

“Bir terör koridorunun oluşmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da,  “Suriye'nin kuzeyinde ülkemize komşu bir terör koridorunun oluşmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz. Suriyeli Kürt, Arap ve Türkmen kardeşlerimizin geleceğini, yeni sömürge heveslerinin insafına teslim etmeyeceğiz. Suriye sahasındaki operasyonlar ile DEAŞ ve bölücü örgütün bu ülkedeki uzantılarına çok ağır darbeler indirdik. 4 bin kilometrekareden fazla bir alanı, terörden arındırarak bu bölgeleri, Suriye'nin kuzeyinde adeta bir huzur adasına dönüştürdük” açıklamasında bulundu. 

Erdoğan, TSK’nın, Menbiç ve Fırat’ın doğusunda YPG kontrolü altındaki alanlara ‘bir gece ansızın’  büyük çaplı bir askeri operasyon başlatabileceği konusunda defalarca tehditte bulunmuştu.

Suriye operasyonu için tüm hazırlıkların yapıldığı ilan edilirken, ABD Başkanı Donald Trump geçen Aralık ayında ABD birliklerini Suriye’de çekeceğini açıklamış ve Ankara  Trump'ın güvenli bir alan oluşturma önerisinin ışığında, Fırat’ın doğusunda yönelik operasyonun ertelendiğini duyurmuştu.

Diğer taraftan Ankara, Washington’u 4 Haziran 2018'de iki taraf arasında anlaşmaya varılan ve YPG’nin 90 gün içerisinde şehirden çıkarılmasını öngören Menbiç yol haritasına yönelik uygulamaları yavaş yürütmekle suçluyor.

Editörün Seçimi

Multimedya