İran Devrim Muhafızları iki birim ile istihbarat savaşı yürütüyor

İran Devrim Muhafızları iki birim ile istihbarat savaşı yürütüyor

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 08:30
Londra/Şarku’l Avsat
İran, ABD ile doğrudan bir askeri çatışmaya girmek yerine, ABD’nin Ortadoğu’daki çıkarlarına karşı İran Devrim Muhafızları Ordusu’nda (DMO) kilit rol oynayan iki birim ile istihbarat savaşı yürütüyor.

DMO Komutanı General Hüseyin Selami, askeri bir törende yaptığı konuşmada, İran ile Amerika arasındaki istihbarat savaşını “gerçek ve ciddi bir savaş” olarak nitelendirerek, “İstihbarat savaşında düşmanı yenebiliriz” ifadesini kullandı. General Selami, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün ABD ve İran İslam Devriminin düşmanları cephesi ile tam bir istihbarat savaşı atmosferi içerisindeyiz. ABD ile İran arasındaki istihbarat savaşı ciddi bir realite. Bu ortam; algı operasyonu, siber saldırılar, askeri hareketlilik, genel diplomasi ve korkutma ile sindirmekten ibarettir. Bu süreçte bir an bile gafil davranmamalıyız. Düşmana odaklanmalı ve stratejilerini teşhis etmeliyiz. İstihbarat savaşında düşmanı yenecek güce sahibiz.”

DMO Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani, ‘suikast, sabotaj, silah kaçakçılığı ve terör eylemlerinde uzmanlar görevlendirerek bunun realiteye dönüşmesi’ hususunda kilit bir rol üstleniyor. İsrail istihbarat kaynaklarına göre, ‘Birim 400’ ve ‘Birim 190’ olmak üzere iki birim halinde organize edilen bu uzmanlar, son sabotaj saldırılarına da katıldılar.

Birim 400’ün yurtdışında hassas gizli operasyonlar yürüttüğü ve İran Dini Lideri Ali Hamaney’in himayesinde faaliyet gösterdiği; Birim 190’nın ise suikast ve silah kaçakçılığı faaliyetlerinde uzman olduğu söyleniyor. Birimler Süleymani’nin liderliği altında ve gizlilik içinde hareket ediyorlar.

Birim, toplam gücü 10 bin ila 15 bin arasında olan Kudüs Gücü unsurlarından olan yaklaşık 2 bin personelden oluşuyor. Birime, Lübnan Hizbullahı ve Tahran'ın bölgedeki planlarına hizmet eden diğer terör örgütleriyle temaslarda ön safta bulunan eski İstihbarat Bakanı Macid Alevi tarafından yönetiliyor.

Alevi, 2011 yılında Kudüs Gücü’ne geçti. Bir yıl sonra, Birim 400'ün komutanlığına terfi edildi. ABD istihbarat kaynaklarına göre, bu birim tarafından yurtdışında yürütülen gizli operasyonlar, gizli terörist saldırıların, suikastların, adam kaçırma ve sabotaj eylemlerinin yumuşatılmış bir ifadesinden ibarettir.

Birim, ‘Radikalizm yanlısı Irak gruplarını destekleme, Afgan isyancılarına silah, teçhizat, eğitim ve para sağlama, Suriye ve Lübnan'a silah kaçakçılığı yapma ve Hizbullah ve Filistinli örgütler için askeri tatbikatlar düzenleme’ gibi kabarık bir sicile sahip.

İsrail istihbaratı web sitesi Debka’ya göre, Birim 400’ün ABD’deki faaliyetleriyle ilgili de birtakım kayıtlar var. FBI, Mayıs 2013'te Washington’da gerçekleştirilmesi planlanan terör eylemlerinin izlerini takip ederek Birim 400’e ulaştı. Planların boşa çıkarılmasından sonra FBI, operasyonu yürütmek için transfer edilen 100 bin dolara el koydu. Komploculardan biri, Meksika uyuşturucu çetesinin bir üyesinden yardım etmesiyle gizli bir FBI ajanı tarafından deşifre edildi.

Bu, İranlı bir gizli ajanın görevlendirildiği suç eylemlerinden sadece bir tanesi. Fakat görevler genellikle bir İran yetkilisinin doğrudan rolü olmaksızın Hizbullah veya Irak örgütleri gibi İran’a bağlı gruplara veriliyor.

Normal şartlar altında Birim 190, İran’ın devrimi ihraç etmek isteyen genişlemeci faaliyetlerine hizmet eden gruplara takdim etmek için çatışma bölgelerine silah kaçırıyor. Birim 190’nın üye sayısının 200 ila 300 arasında olduğu tahmin ediliyor. ABD istihbarat kaynakları, bu birimin Yemen'deki Husi milislerine, Lübnan'daki Hizbullah'a, Suriye rejimine ve Gazze Şeridi'ndeki Filistinli militan gruplara binlerce ton silah taşıdığını düşünüyor. Birim 190 savaş araçlarının kamufle edilmesi ve bunların  İran'la olan bağlantısını gizleyerek sıradan sıradan ürünler gibi görünmesinde önemli bir rol oynuyor.

Silahlar genellikle yapı malzemelerinin, kurutulmuş sütlerin ve otomobil parçalarının nakliyesinde kullanılan kutularda gönderiliyor ve genellikle gemiler, uçaklar, trenler veya ticari kamyonlar aracılığıyla taşınıyor. Debka sitesindeki açıklamanın devamında şu ifadeler yer alıyor:

“Bu silahların çoğunun İran'da üretilmemesi dikkat çekici. Tahran, Beşşar Esed rejimine silah gönderme çabaları kapsamında olağanüstü önlemler aldı. Öte yandan Birim 190’ın donanma kolu, ABD'nin yaptırımlarının intikamını almak için Kudüs Gücü programına hizmet eden en önemli unsurlardır. Ünitenin komando birimleri için küçük denizaltılar ve sürat tekneleri bulunuyor. Ayrıca İran'ın nükleer ve füze programları için malzeme ve yasaklı teknoloji kaçakçılığı yaparak önemli hizmetlerde bulunuyor.”

Birim 190 ve Komutan Behnam Şehriyari, Basra Körfezi ve Kızıldeniz'deki seyrüsefer hattına yönelik bir saldırıda bulunmak için kendilerine bağlı bir deniz ekibi kurdular. İstihbarat kaynaklarına göre, Devrim Muhafızları ve Hizbullah arasındaki stratejik ilişkileri güçlendirmekle görevlendirilmiş olan Şehriyari, bu gizli birimin geleceği için büyük planları bulunan Süleymani’nin favori liderlerinden biri.

Editörün Seçimi

Multimedya