ABD, Ortadoğu'da barışı desteklemek için Bahreyn’de ekonomik çalıştay düzenleyecek

ABD, Ortadoğu'da barışı desteklemek için Bahreyn’de ekonomik çalıştay düzenleyecek

Pazartesi, 20 Mayıs, 2019 - 07:45
Beyaz Saray (Arşiv)
Washington/Şarku’l Avsat
Beyaz Saray, Ortadoğu barış planının bir parçası olarak, Filistin topraklarına yatırımı teşvik etmek amacıyla, 25-26 Haziran tarihlerinde, Bahreyn’in başkenti Manama'da ‘Refah için Barış’ (Peace to Prosperity) başlıklı bir ekonomik çalıştay düzenleneceğini açıkladı.

Beyaz Saray basın ofisinden yapılan açıklamada, birçok hükümet temsilcisi, sivil toplum kuruluşu ve iş dünyasından girişimcinin katılacağı çalıştayın, fikir alışverişinde bulunulması, stratejilerin tartışılması ve potansiyel ekonomik yatırımlara destek verilmesi için büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, “Refah için Barış, Filistin halkı ve bölge için müreffeh bir gelecek için daha istekli ve başarılabilir çalışmalara fırsat tanıyacaktır. Çalıştay, ekonomik yönetimin iyileştirilmesi, insan sermayesinin geliştirilmesi ve özel sektör büyümesine izin verilmesine ilişkin tartışmaları içerecektir” denildi.

Diğer taraftan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Filistinlilere tam potansiyellerini gerçekleştirmeleri için yeni fırsatlar sunacak vizyon hakkındaki önemli tartışmaları sabırsızlıkla bekliyorum. Atölye çalışması, bu önemli bölgedeki ekonomik büyüme ve insanlara yönelik fırsatları artırmanın yollarını tartışmak için Ortadoğu’nun dört bir yanından liderleri bir araya getirecek” ifadelerini kullandı.

Bahreyn Maliye ve Ulusal Ekonomi Bakanı Şeyh Selman bin Halife Al Halife ise Refah için Barış çalıştayının Bahreyn ve ABD arasındaki yakın stratejik ortaklığı vurguladığına dikkat çekerek, aynı zamanda bölge için umut verici ekonomik fırsatlar yaratma konusundaki ortak ilgiyi yansıttığını da dile getirdi.

Editörün Seçimi

Multimedya