Sudan’da protestocuları öldüren 8 kişi yakalandı

Sudan’da protestocuları öldüren 8 kişi yakalandı

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 11:00
Hartum/Şarku’l Avsat
Sudan Askeri Geçiş Konseyi, geçtiğimiz hafta Hartum’daki ordu karargahı önünde oturanlara ateş açarak 6 göstericinin hayatını kaybetmesine neden olan 8 saldırganın yakalandığını açıkladı.

Saldırganların suçunu itiraf ettiğini aktaran Askeri Geçiş Konseyi, medyayı bu konuda daha detaylı bilgilendirme sözü verdi.

Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı Orgeneral Muhammed Hamdan Daklu, iftar sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ordu karargahı çevresinde 6 göstericinin hayatını kaybettiği silahlı saldırının faillerinin yakalandığını bildirdi.

Hızlı Destek Kuvvetleri'nin söz konusu saldırıyla ilgili suçlandığını hatırlatan Daklu, saldırganların suçlarını itiraf ettiğini vurguladı.

Daklu, "Sudan, hesaplarımızın yeniden gözden geçirilmesini gerektiren tehlikeli bir dönüşüm geçiriyor. Gerçek bir demokrasiye ulaşmak ve teknokrat hükümeti oluşturmak için birbirimizi kabul etmek istiyoruz. Eğer birbirimizi kabul edersek ve hesaplaşmaya başvurmazsak çözüm mümkündür" ifadelerini kullandı.

Askeri Geçiş Konseyi Başkan Yardımcısı, Hızlı Destek Güçleri’nin devrimin bir parçası olduğunu dile getirerek, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri’nin (ÖDBG), gerçek bir ortağı gibi hareket ettiklerini de kaydetti.

Geçtiğimiz hafta ordu karargahı çevresindeki caddelerde barikatları kaldırma girişimi sırasında göstericilere açılan ateş sonucu 6 kişi hayatını kaybetmiş, 200'e yakın kişi yaralanmıştı.

ÖDBG, saldırıdan Daklu komutasındaki orduya bağlı Hızlı Destek Kuvvetleri'ni suçlayarak, Askeri Geçiş Konseyi’nin güvenliği sağlama ve protestocuların korunmasından sorumlu olduğunu vurgulamıştı. Ordu ise suçlamaları reddederek, provokatörlerin ÖDBG ile varılan anlaşmaları bozmak istediğini öne sürmüştü.

Editörün Seçimi

Multimedya