Mısır: 17 DEAŞ sanığı serbest bırakıldı

Mısır: 17 DEAŞ sanığı serbest bırakıldı

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 10:15
Kahire/Şarku’l Avsat
Kahire Ceza Mahkemesi, 18 Mayıs’ta 2017 yılında bir terör grubuna katılmakla suçlanan 11 sanığı, ihtiyati tedbirlerle serbest bırakma kararı aldı. Savcılık, sanıklara bir dizi suçlama yöneltmişti. Bu suçlamalar arasında ise, “devlet kurumlarına karşı provokasyon, anayasal hükümleri ve yasaları aksatmaya çalışan, devlet kurumlarının ve kamu kuruluşlarının çalışmalarını engellemeye yönelik kanunlara aykırı bir gruba katılma, yanlış haber, veri ve bilgi yayınlama” suçlamaları da yer almıştı.

Aynı mahkeme ayrıca, 2016 yılında DEAŞ terör örgütüne katılmakla suçlanan 6 sanığı da ihtiyati tedbirlerle serbest bıraktı. Mahkeme, söz konusu 6 sanık hakkında “devlet kurumlarına karşı provokasyon, anayasal hükümleri ve yasaları aksatmaya çalışan, devlet kurumlarının ve kamu kuruluşlarının çalışmalarını engellemeye yönelik kanunlara aykırı bir gruba katılma, devlet kurumlarına yönelik düşmanca operasyonlar planlama” suçlamasında bulunmuştu.

Öte yandan Kahire Temyiz Mahkemesi, eski İskenderiye güvenlik amirini hedef almak, 2 gardiyanı ve diğer bazı kişileri öldürmek suçlamasıyla, Türkiye’de kaçak halde bulunan Müslüman Kardeşler (İhvan) örgütünün bazı liderleri de dahil 11 sanığın gıyabında muhakemesine başlamak için 11 Haziran gününü belirledi.

Mısır Başsavcısı Nebil Ahmed Sadık, “eski İskenderiye güvenlik amirine suikast girişimi” olarak bilinen davada “terör faaliyetlerine katılmakla, faaliyetlere liderlik etmekle, üyelerine fon, ekipman, silah, diğer lojistik destek araçlarını sağlamakla” suçlanan 11 sanığın (gözaltındaki 2 kişi de dahil) Devlet Güvenlik Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesini emretti. Soruşturmalara göre, “Mısır makamları tarafından terörist olarak suçlanan İhvan örgütü, uzaktan kumanda aracılığıyla patlayıcı cihaz ve şifreli isimler kullanmanın yanı sıra düşmanca planları uygulamak için askeri ve güvenlik eğitimi almak üzere yurt dışında aranan kaçak üyeler bulunduruyor”. Bu çerçevede sanıklar, soruşturmaları sırasında, “Ülke dışına kaçırılanlar, geri dönmeleri halinde uygulamaya çalıştıkları düşmanca operasyonlarına hazırlık amacıyla ortak eğitimler için çeşitli gruplara dahil oldu” itirafında bulundu. Yüksek Devlet Güvenlik Savcılığı ise 18 Mayıs’ta “yasalara aykırı olarak kurulan bir terör grubuna katılma, sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla yanlış haberler yayma, terör finansmanı sağlama, terör suçu işlemeye yönelik kriminal bir anlaşmaya katılma suçlamalarıyla” tutuklu bulunan 15 sanık hakkındaki hapis cezasını yineledi.

Editörün Seçimi

Multimedya