Irak'ın buğday tarlalarını kim yakıyor?

Irak'ın buğday tarlalarını kim yakıyor?

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 09:45
Fadıl en-Neşmi-Bağdat/Şarku’l Avsat

Irak Meclisi’nde Kürt temsilciler, kimlikleri belirlenemeyen bazı grupların Diyala eyaletine bağlı Hanekin bölgesinde çıkan yangınları söndürmeye çalışan güvenlik güçlerine müdahale etmeye çalışmakla suçladı.

Temsilciler, Cumhurbaşkanını ve Hükümeti ekinlerin yanmasını ve toprağın tahrip edilmesini önlemek için gerekli önlemleri almaya çağırdı. Diğer şehirlerden milletvekilleri de, Selahaddin, Kerkük, Ninova ve Anbar eyaletlerinde benzer şekilde mahsullerin yakılmasından dolayı endişe duyduklarını belirtti.

Buğday tarlalarında çıkan yangınlarına ilişkin farklı görüşler var. Bazıları çiftçilerin gelirlerine ve illerin ekonomisine zarar vermeyi amaçlayan kundaklama girişimleri olarak değerlendirirken,  bazıları da bunu ihmallerden kaynaklanan normal kazalar olarak görüyor.

Kundaklama olayları, bu yılın en iyi hasat zamanıyla çakışmakta. Ticaret Bakanlığı bu sezonun yoğun yağışlı mevsim nedeniyle yaklaşık 5 milyon ton buğday alacağını tahmin ediyor ve ürünlerin pazarlanması ve satın alınması halen devam ediyor.

Şerko Mirvais, dün parlamentoda yaptığı açıklamada “Terörizmin ve bazı meçhul grupların, Hanekin ve çevresindeki köylerin güvenlik ve emniyetine müdahale ettiği kimse için sır değil, bu gruplar bölgedeki vatandaşlara ve çiftçilere zarar vermeye çalışıyorlar.  İşlenen bu suçlar yüzünden 40’tan fazla sivil ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Ve sadece bu suçlular değil, aynı zamanda çiftçilerin mahsüllerini yanması ve ekili toprağın kürenmesi bölgeye ciddi maddi zararlar verdi. Ayrıca 1 hafta içinde, bir öğretmen de dahil olmak üzere dört kişi öldürüldü. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve tüm ilgili tarafların bu adaletsizliği ve şehir halkını hedefleyen bu saldırıları önlemek için gerekli önlemleri alıp, olaya müdahale etmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi. 

Buna karşılık, Diyala Eyalet Konseyi üyesi Hadir Müslüm, Belderuz ve Hanekin gibi eyaletlerin farklı tarımsal alanlarında patlak veren yangınlara dikkat çekti.

Müslüm, kimliği belirsiz kuruluşların kundaklamanın arkasında olduğu yönündeki suçlamaları reddetti.

Şarku’l Avsat’a konuşan Müslüm, “teşebbüs veya terörist eylem bir varsayım.” Belki de olaylar yangınla mücadele alanında atılan eylemlerin ihmali veya zayıflığı nedeniyledir. Çiftçiler arasındaki kişisel sebepler ve farklılıklar da olabilir” dedi.

Diyala’daki yerel kaynaklar, çiftçilerin tarlalarını korumak için gece nöbet tutuklarını aktardı.

Diyala İl Meclisi Tarım Komitesi Başkanı Hakki el-Ceburi, olayların bölge  ekonomisine kasıtlı bir sabotaj olduğu varsayımının ağır bastığını söyledi. Ceburi açıklamasında: “Geçtiğimiz birkaç gün, eyaletteki buğday tarlalarında çıkan yangınlara tanık olduk ve hepsinin gece gerçekleşmesi garipti” dedi.

Diyala şehrinin komşusu Selahaddin şehrinde ise kent milletvekilleri olağanüstü hal çağrısı yaptılar ve diğer afetler gibi yangınla da ilgilenilmesi gerektiğini söylediler. Ayrıca, eyaletin mahsüllerini vuran büyük çaplı yangından dolayı felaket bölgesi ilan edilmesini istediler. 

Dün milletvekili Casim Cebara, Selahaddin’deki yangınlarında birçok ilçe için buğday ve arpa alanlarını genişletme talebinde bulundu. Cebara, "Acil hükümet müdahalesi ve afet  gibi bir operasyon ağına ihtiyacımız var" dedi.

Buna karşılık Milletvekili Müsenna Abdussamed Samerrai, güvenlik ve istihbarat servislerinden, Selahaddin yangınları hakkında acil bir soruşturma yürütülmesini ve arkasındaki gerçek nedenleri ortaya çıkarılmasını istedi. Samerrai açıklamasında: “Kayıtsızlık karşısında şaşkınım. Eyaletimizdeki vali ve yerel yönetim bu yangınların devamını önlemek için herhangi bir önlem almadı” dedi. Samerrai, Başbakan'ı "olağanüstü hal  ve yangınlara maruz kalan alanları felaket bölgesi ilan etmeye" çağırdı.

Aktivistler ise sosyal medyada Selahaddin’de tarımsal ürünleri yakmak için kullanılan özel ekipmanlar ele geçirildiğini duyurdular. Şarku’l Avsat’ın ulaştığı Selahaddin Eyalet Konseyi Başkanı Mervan Cebara da haberleri teyit etti ve ekledi:

“Yangınların farkındalık eksikliği ve her yerde sigara izmaritleri atma da dahil olmak üzere pek çok nedenden dolayı olabileceğini düşünüyorum. Modern araçlar ve uçaklarla güçlendirilmesi gereken sivil savunma potansiyelinde bir zayıflık var,  kesilmiş elektrik telleri yangına sebep olabileceği gibi tüm bunlar kasıtlı sabotaj varsayımını çürütmez” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya