Cemayel hatırlıyor

Cemayel hatırlıyor

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 09:45
Semir Ataullah
Lübnanlı gazeteci - yazar 
Lübnan’ın önceki Cumhurbaşkanı Emin Cemayel, “RT Arabic” kanalında “Sözün Özü” programında Selam Musafir’e açıklamalarda bulundu. Bu arada RT Arabic; BBC, DW(Deutsche Welle) ile France 24 kanalları gibi aynı bağımsızlığa sahip olmamasına ve yarı resmi olmasına rağmen başarılı bir TV kanalıdır.

Cumhurbaşkanı Cemayel’in açıkladığı bilgiler karşısında oldukça şaşırdım. Cumhurbaşkanlığı görevinden önce, görev sırasında ve bu görevden sonra kendisine yakın olmama rağmen yaptığı açıklamaları daha önce duymadım ve kendisi de zaten bu konularda bir yazı kaleme almadı. Cemayel’i güvendiği kişilere karşı bile ketum ve az konuşan birisi olarak biliyorum.  Şu an ise Cemayel, Irak’ın savaştan uzak kalması için ABD ve Saddam Hüseyin arasında arabuluculuk rolü oynadığını açıklıyor. Cemayel, Saddam’ın görevden ayrılmayı düşünme ve kendi yerine geçecek kişiyi seçme konusunda görüşmeyi kabul ettiğini, ancak “duvar” gibi de kapalı olduğunu söylüyor.

Her halükarda Cemayel, ABD’nin Saddam ve Irak ordusunu bozguna uğratmaya yönelik niyeti olduğunu ve oğul Bush’un Saddam’ın düzenlediği suikast girişime karşı baba Bush’un intikamını almak istediğini dile getiriyor. Aynı zamanda Cemayel, CIA ve diğer istihbarat servislerinin yönetimin içine sızdığını belirtti. İşbirlikçilerin ABD himayesinde Kaliforniya ve diğer eyaletlerde ortaya çıkmasını buna delil olarak gösterdi.

Cemayel, Şam’da düzenlenen 14 zirvede Suriye Devlet Başkanı Hafız Esed’le yaşadığı tecrübelerden de bahsetti. Cemayel, Suriye Devlet Başkanı’nın inatçı ve aynı zamanda yeni fikirlere açık biri olduğunu söyledi. Hafız Esed’in bazen Lübnanlıların itirazlarını kabul ettiğini belirtti. Örneğin; bir defasında Hafız Esed, Şam’daki yetkililere teselli ödülü olarak Beyrut’ta 25 bakandan oluşan bir hükümet kurulmasını talep etti. Ancak Cemayel ve Reşid Kerami, hükümet çalışmasını gerektiği gibi yerine getirebilecek 10 bakandan oluşan bir hükümet kurma konusunda Hafız Esed’i ikna etti.

Hafız Esed, Beyrut’a gelmeyi reddetmesine rağmen Cemayel’e daima bir devlet başkanı olarak muamele ediyor, tüm merasimlerde Cemayel’i havalimanında karşılıyor ve havalimanından uğurluyordu. Esed, Cumhurbaşkanı Süleyman Franjiye’yle birlikte Lübnan’daki tek bir zirveye katıldı. Esed’in gittiği en uzak nokta ise Suriyelilerin gasp edilmiş bir bölge olarak addettiği Bekaa vilayetinde Ştura kasabasıydı. 

DİĞER KÖŞE YAZILARI

Editörün Seçimi

Multimedya