İran Devrim Muhafızları: Savaş peşinde değiliz

İran Devrim Muhafızları: Savaş peşinde değiliz

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 09:30
İran Devrim Muhafızları Genel Komutanı General Hüseyin Selami (AP)
Londra/Şarku’l Avsat
İran Devrim Muhafızları (DMO) Genel Komutanı General Hüseyin Selami, bugün, Tahran’ın savaş peşinde olmadığını ancak savaştan da korkmadığını söyledi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı ISNA’nın aktardığı habere göre Selami, “Savaş peşinde değiliz ama savaştan da korkmuyoruz” dedi.

Devrim Muhafızları Komutanı Selami, “ABD ile İran arasındaki istihbarat savaşı ciddi bir gerçek. Bu ortam algı operasyonu, siber saldırılar, askeri hareketlilik, genel diplomasi ve korkutma ile sindirmekten ibarettir. Bu süreçte bir an bile gafil davranmamalıyız. İstihbarat savaşında düşmanı yenecek güce sahibiz" diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Tahran’ın çatışma istemediğini söyleyerek, ABD ile savaş çıkmayacağından emin olduklarını söyledi.

Zarif, "Trump son zamanlarda savaş istemediğini açıkladı, ancak çevresindeki kişiler onu savaşa yönlendirmeye çalışıyor" şeklinde de bir yorumda bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Tahran ile yaşanan gerginliğin ardından, gazetecilerin geçen hafta yönelttiği ‘ABD'nin İran'la savaşa girip girmeyeceğine’ yönelik soruya " İran’la bir savaş yaşanmamasını umuyorum " diyerek yanıt vermişti.

Washington ile Tahran arasındaki gerilim son günlerde yükselirken, bu durum ABD ile İran arasındaki savaş korkularını da arttırdı.

Geçtiğimiz hafta Körfez'de 4 ticari tankerin sabotaja uğramasının ardından, ABD Bağdat’taki bazı diplomatlarını geri çekme kararı almıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya