Ankara ve Washington arasında yeni gerginlik

Ankara ve Washington arasında yeni gerginlik

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 09:00
Ankara/Said Abdurrazık
Ankara ve Washington arasındaki gerginlik, terör örgütleriyle işbirliği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan ABD İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz’un tutukluluğunun devamına karar verilmesiyle yeniden arttı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, "Türkiye'de dün yapılan duruşmanın sonucu hayal kırıklığı oldu. Biz yanlış hiçbir eyleme ilişkin muteber delil görmedik, fakat ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz hapiste kalmaya devam edecek. Bir kez daha Türk yetkilileri bu meseleyi hızlı, şeffaf ve adil bir şekilde çözüme kavuşturmaları konusunda teşvik ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği Twitter hesabından ABD Ortagus’un açıklamalarına yanıt verdi.

Açıklamada, "Türkiye, hukukun üstünlüğü ile yönetilen demokratik bir ülkedir. Herkes bağımsız yargının kararlarına saygı göstermelidir. Yargı süreçlerini etkilemeye yönelik girişimler sürece yardımcı olmamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen Hareketi’nin TSK içerisindeki yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında askeri okul sınav sorularını hareket üyelerine verdiği ifade edilen şüphelilere yönelik soruşturmada 48 kişi için gözaltı kararı verdi.

Öte yandan, Bursa merkezli 25 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, Bursa'daki bazı büfe telefonlarından hareket liderleri tarafından periyodik olarak arandıkları belirlenen 25'i muvazzaf yüzbaşı olmak üzere 49 şüpheli hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yakalama kararı çıkarıldı.

Çavuşoğlu'ndan BM ve AB diplomatlarına mektup

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyelerinin dışişleri bakanlarına, AB dışişleri bakanlarına ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye mektup göndererek, Doğu Akdeniz'de Fatih gemisinin sondaj yaptığı bölgenin Türk kıta sahanlığı olduğunu vurguladı.

Çavuşoğlu mektubunda, Avrupa Birliği’nin (AB) üyelik dayanışması altında Kıbrıs Rum Kesimi’ne verdiği desteğin uluslararası hukukla bağdaşmadığını ifade ederek, Kıbrıs Rum Kesimi’nin Türkiye’nin kıta sahanlığındaki meşru haklarını ihlal eden tek yanlı adımlarının bölgedeki güvenlik ve istikrarı tehlikeye düşürdüğüne dikkat çekti.

Kıbrıs Adası’nın batısında kalan deniz alanında nihai bir çözümün ancak Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra mümkün olabileceğinin altını çizen Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine kapsamlı çözümün olmadığı durumda, AB’nin deniz yetki alanı meselesinde taraf tutmamasının ve yapıcı bir rol oynamasının beklendiğini belirtti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin sağduyu ve iyi niyetle hareket etmeye devam etmekle birlikte hem kendinin hem Kıbrıs Türklerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının ihlal edilmesine seyirci kalamayacağını vurgulayarak, üçüncü taraflara sağduyu, taraf tutmama ve yapıcı rol oynama çağrısında bulundu.

Oktay’dan Kıbrıs yorumu

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye'nin ve Kuzey Türk Kesimi’nin bölgedeki enerji denkleminden dışlanamayacağını artık herkesin kabul etmesi gerektiğini dile getirerek, “Adanın tek sahibi olduğunu zanneden Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türkü'nü hiçe sayan yaklaşımlarına göz yummayacağız. İlk sondaj gemimiz Fatih'in sondaj faaliyetlerinde bulunmak üzere Kıbrıs adasının batısına intikali bu konudaki kararlılığımızın göstergesidir. Yeni sondaj gemimiz Yavuz ise önümüzdeki dönemde Doğu Akdeniz'de aynı şekilde faaliyet gösterecektir. Fatih'in faaliyetleriyle ilgili olarak kendilerinde Türkiye'ye söz söyleme hakkı bulanlar, tüm adanın sahibi gibi hareket eden Kıbrıs Rum tarafının tek yanlı faaliyetlerini görmezden gelmektedir” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya