Suriye rejimi ve muhalif gruplar birbirlerini ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçluyorlar

Suriye rejimi ve muhalif gruplar birbirlerini ateşkes anlaşmasını ihlal etmekle suçluyorlar

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 08:45
Dün Hama'nın kırsalındaki Madik Kalesi yakınlarda gerçekleşen bombardımanlarından ardından yükselen dumanlar (AFP)
Şam-Londra/Şarku’lAvsat
Suriye hükümet güçleri ve muhalif gruplar, Güvenlik Konseyi’nin Suriye’nin kuzey batısındaki yükselen tansiyona ilişkin cumartesi gecesi yürürlüğe giren ‘Hama ve İdlib kırsalındaki ateşkes anlaşmasını’ ihlal ettiler.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından dün yapılan açıklamada, cumartesi günü öğle saatlerinde İdlib şehrinde şiddetli bir patlamanın kaydedildiği ve söz konusu patlamanın Heyet-i Tahrir'üş Şam’a (HTŞ) ait İdlib çevresindeki silah ve mühimmat deposundan kaynaklandığı bildirildi. Patlama, ilgili silah ve mühimmatların HTŞ unsurları tarafından taşındığı sırada gerçekleşirken, elde edilen bilgilere göre patlamanın ardından örgüt unsurlarından en az 4 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi yaralandı. Ayrıca yaralılar arasında durumu ciddi olan kimselerin bulunmasından dolayı önümüzdeki saatlerde ölü sayısının artması bekleniyor.

Öte yandan,İdlib kırsalının güney kesiminde gerçekleştirilen bir füze saldırısının ardından HTŞ’ye ait bir aracın içinde bulunan örgüt unsurlarından ölenlerin sayısı en az 3’e yükseldi. SOHR tarafından yapılan açıklamada, 26 Nisan'dan bu yana İdlib, Halep, Hama ve Lazkiye kırsalında hayatını kaybedenlerin sayısının 565'e yükseldi.  Hayatını kaybeden söz konusu kişiler arasında ‘bir Özbek liderin eşi, ona eşlik eden bir çocuk, Kurtuluş Hükümeti Adalet Bakanlığı Başsavcısı, aralarında  22 çocuk ve 15 vatandaşın bulunduğu 172 sivil, ülkedeki çeşitli örgütlere mensup 340 militan ve Somalili, Özbek, Asyalı, Kafkas, Ürdünlü ve Türk olan 53 savaşçı’ bulunuyor.

Suriye hükümet güçleriyle savaşan bir saha komutanı, “Hükümet güçleri, cuma gece yarısından itibaren Rusya ve Türkiye aracılığıyla Hama ve İdlib kırsalında 48 saatlik bir ateşkes anlaşmasına vardılar” açıklamasında bulundu. Alman haber ajansına konuşan komutan, muhalif grupları ‘ateşkesi ihlal etmek, anlaşmaya bağlı kalmamak ve hükümet güçlerinin kontrolü altındaki alanları bombalamakla’ suçladı.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bileşenlerinden Ulusal Özgürleştirme Cephesi Sözcüsü Naci Mustafa, düzenlediği bir basın toplantısı sırasında, Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin -düşmanın geri çekilmesini ve acımasızca bombalanan alanlarının geri verilmesini içermediği sürece- önerilen veya teklif edilen bir ateşkes anlaşmasını reddedeceğini açıkladı.

Naci Mustafa sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hükümet birlikleri ateşkes kararını daha ilk saatlerde ihlal etti. Nitekim hükümet güçleri, Hama’nın batı kırsalında bulunan Kerkat ekseni boyunca ilerlemeye çalıştılar. İlerleme planı başarısız oldu. Askerleri taşıyan bir araç ve hükümet güçlerine bağlı bir araba imha edilirken, her iki araçta bulunan tüm unsurlar öldürüldü.”

Öte yandan Ulusal Özgürleştirme Cephesi’nden bir kaynak, ‘yanmış yıkılmış yer politikasının’ Ruslara ve hükümet güçlerine fayda sağlamayacağına dikkat çekerek, ülke toprakların şehitlerin kanı ve savaşçıların kararlılığıyla daima yeşil kalacağını vurguladı. Bunun yanı sıra İdlib ilindeki muhaliflere bağlı bir sivil savunma kaynağı, Rusların ve Suriye hükümetini Hama kırsalında bulunan Mahreda beldesi yakınlarındaki el-Terabi kampına yönelik gerçekleştirdiği ağır bombardımanların ardından bir kişinin hayatını kaybettiğini ve 13'ten fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

Editörün Seçimi

Multimedya