ABD Göç Yasası’nın değiştirilmesini tartışıyor

ABD Göç Yasası’nın değiştirilmesini tartışıyor

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 08:30
ABD Başkanı Donald Trump, dün New York'taki John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (AFP)
Washington/Atıf Abdüllatif
ABD Başkanı Donald Trump’ın göç yasasını değiştirme planını açıklamasının üzerinden birkaç saat geçmeden, Trump’ın söz konusu planı ve bunun Amerikan toplumuna etkilerine ilişkin çeşitli siyasi çevrelerde geniş çaplı bir tartışma başladı. Ayrıca ABD başkanının uygulamak istediği göçmenlik sistemi ve bunun ekonomi üzerindeki etkisi hakkında birçok soru ortaya atıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Trump’ın göçmen planına eleştirilerde bulundu. Söz konusu planın kongreden geçemeyeceğine işaret ederek ‘ölü bir plan’ olduğu değerlendirmesinde bulunan Pelosi, ülkeye gelen göçmenlerin aynı zamanda çeşitli becerilere sahip olduklarını söyledi.

Başkan Donald Trump, önceki gün göçmenlik sistemini değiştirme planını açıklamış ve yeni planının liyakate dayalı olacağını dile getirmişti.

Buna karşılık, Başkanlık adayı Demokrat Senatör Kamala Harris, “Trump'ın planı, ABD vatandaşlığı elde etmek isteyen kimseler arasında kabul edilemez düzeyde bir eşitsizlik yaratacaktır. Bu durum, daha iyi bir yaşam isteyenlerin ülkeye gelmesinin önüne set çekecek. Hepimiz eşitiz. Herkese bu temelde muamele etmek zorundayız. Trump’ın sunduğu plandaki bakış açısı oldukça dar” açıklamasında bulundu.

Öte yandan, Senato Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer, Beyaz Saray’ın planını “siyasi bir belge” ve “göçmenlik karşıtı düzenleme” olarak nitelendirdi. Demokrat Dick Durbin ise Trump'ın planına ve bunun göçün geleceği üzerindeki etkilerine ilişkin şüphelerini dile getirdi.

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Beyaz Saray planının yasalaşmak için tasarlanmadığını dile getirerek, bu planla parti saflarını birleştirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Önerilen plana göre, ABD bugüne kadar olduğu gibi aynı sayıda oturma izni verecek. Ancak istisna olarak öğrencilere, profesyonellere ve teknik diploma sahibi kişilere öncelik sağlanacak. Dikkate alınacak diğer faktörler ise yaş, İngilizce yeterliliği ve ABD’li şirketlerinden alınan iş teklifleri olacak.

Halihazırda ABD'de de oturum için düzenlenen vizelerin yüzde 66'si ailevi sebeplerle, yüzde 12'si başvuranların becerileri değerlendirilerek, geriye kalan yüzde 22’si ise çekilişle veriliyor. Yeni plan ise yaklaşık 50 bin kişiye oturma hakkı sağlayan Yeşil Kart çekilişini tamamen ortadan kaldırmayı ve verilen vizelerin yüzde 57'sinin liyakat sistemiyle dağıtılmasını hedefliyor. Ailevi sebeplerle verilen vizelerin oranının ise yüzde 33'e düşmesi bekleniyor.

İsminin açıklamasını istemeyen bir ABD’li yetkili, plan dahilinde ‘sınır güvenliği, ABD’li işçilerin korunması, çok yetenekli göçmenlerin ülkeye çekilmesi, yasal göçe odaklanılması, biyomedikal endüstrileri için kalifiye elemanların cezbedilmesi ve insani değerlerin korunması’ gibi 6 şeyin hedeflendiğini açıkladı.

Göçmenlik ve Sınır Ötesi Politikaları Müdürü Teresa Brown, Trump’ın planına ilişkin eleştirilerde bulundu. Brown, söz konusu planın ülkeye gelen yasal göçmen sayısı üzerinde önemli bir etkisi olacağını söyledi. Brown açıklamasının devamında, “Bunlarda kaçı söz konu niteliklerin taşıyacak. Ya da bu kriterleri taşıyanların kaçı ülkeye gelmek isteyecek?” diye sordu.

ABD şu anda yılda yaklaşık 1.1 milyon yeşil kart veriyor. Bu kişiler arasında vizeleri ile halihazırda ABD'de de yaşayan kimseler de var.

Öte yandan, Ulusal Göçmen Adalet Merkezi'nde Yasal Hizmetler Direktörü Lisa Cobb, planın çeşitli yönleri hakkında eleştirilerde bulundu. Bu eleştiriler arasında, ilgili planın Çocuk Göçmenlere İstisnai Muamele (DACA) kapsamındaki göçmenler konusunda da başarısız olacağı bulunuyor. Cobb, dün yaptığı açıklamada, söz konusu planın ailelerin dağılmasına yol açacağını dile getirerek, sığınma ve diğer insani yardımlara ulaşma imkanını kısıtladığını belirtti. Cobb, söz konusu planın sorunları çözmek yerine pozisyonu güçlendirmeye yönelik ortaya atılan bir siyasi hileden ibaret olduğunu söyledi.

Ancak Beyaz Saray Basın Sekreteri Sarah Huckabee Sanders, Demokratların planı reddetmelerinin Cumhuriyetçilere siyasi olarak baskı yapma fırsatı vereceğine işaret ederek, Trump'ın planının Demokratları memnun etmek için yeterli özelliklere sahip olduğunu ifade etti. Dün sabah Fox & Friends programında konuşan Sanders, Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki büyük farkın, “kendilerinin ne istediklerini ve göçmenlik sistemini nasıl görmek istediklerini zaten belirlemiş olmaları” olduğunu söyledi.

Trump’ın planı, ‘sınır güvenliğinin modernizasyonu ve vize sisteminin liyakat esasına dayalı olarak değiştirilmesi’ gibi iki önemli noktaya odaklanıyor. Her ne kadar bazı Demokratlar uzun zaman bu tür değişiklikleri savunmuş olsalar da, halihazırda birçoğu aile merkezli vize sistemini güçlü bir şekilde destekliyor. Dikkate alınacak diğer faktörler ise yaş, İngilizce yeterliliği ve ABD’li şirketlerinden alınan iş teklifleri olacak.

Trump’ın planına ya da ortaya atılan herhangi bir göç planına ilişkin en önemli soru, halihazırda ülkede yasadışı olarak yaşayan yaklaşık 11 milyon göçmenin ne olacağıdır. Cevabı zor olan bu soru, ABD göçmenlik sistemini yeniden düzenlemeye yönelik önceki planların başarısız olmasının ana nedenlerinden biridir. Senato geçen yıl, aralarında Beyaz Saray tarafından desteklenen bir planın da bulunduğu göçmenliğe ilişkin dört teklifi reddetti. Beyaz Saray tarafından desteklenen plan yüzde 39 oy almıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya