Filistin’de öfke: Almanya BDS’yi kınadı

Filistin’de öfke: Almanya BDS’yi kınadı

Pazar, 19 Mayıs, 2019 - 07:30
Almanya Parlamentosu
Ramallah/Şarku’l Avsat
Almanya Parlamentosu, İsrail'in Filistin topraklarının işgaline son vermesi, Filistinli sivillere eşit haklar sağlaması ve mültecilerin dönüşüne izin vermesi için uluslararası baskı oluşturmaya çalışan sivil toplum kuruluşu “Filistin İçin İsrail'i Boykot Girişimi”ni (BDS), Yahudi karşıtı (anti-semitik) bir hareket ilan ederek kınadı.

Filistin Ulusal Girişimi (PNA) Genel Sekreteri Mustafa Bergusi, “Filistin halkının işgalden kurtulması ve kendi kaderini tayin hakkından hiç bahsetmeyen tek taraflı, dengesiz karardan üzüntü duyduk” dedi.

Bergusi, “bu karar bağlayıcı olmasa da ifade özgürlüğü bağlamında Avrupa ve Almanya’da en temel demokratik değerlerin ihlal edildiğini gösteriyor” dedi ve bu kararın hakları konusunda mücadele eden Filistin halkına karşı İsrail lobisinin baskısı sonucu alındığını vurguladı.

Hamas liderlerinden Basım Naim, kararın insan hakları ve özgürlükleri açısından utanç verici olduğuna dikkati çekerek “Almanya, geçmişindeki Nazilerin insanlığa karşı işlediği suçlardan bir türlü kurtulamıyor. Ancak bunu Filistin halkının aleyhine karar alarak düzeltmeye çalışması doğru değil” dedi.

Filistin Demokratik Halk Kurtuluş Cephesi (FDHKC), kararı çifte standart ve İsrail yanlısı bir karar olarak nitelendirdi.

Öte yandan,  Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Kurulu Sekreteri Saeb Ureykat, Filistin- İsrail çatışmasını çözmek için referansların değiştirilmesi girişiminin başarısızlığa uğradığını söyledi.

Avrupa Barış elçisiyle görüşmesinin ardından basın açıklaması yapan Ureykat, barış süreci referanslarının uluslararası hukuk çerçevesinde imzalanan ve uluslararası meşruiyeti olan anlaşmalar olduğunu söyledi.

Ureykat, “Uluslararası kabul görmüş referanslardan ayrılmak yalnızca Filistin meselesiyle ilgili olarak değil aynı zamanda uluslararası ilişkilerin temeli olan uluslararası hukukun da çöküşü anlamına geleceğini” belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya