Belçika, Mehdi Nemmuş’u Fransa’ya teslim etti

Belçika, Mehdi Nemmuş’u Fransa’ya teslim etti

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 13:30
Mehdi Nemmuş, Brüksel’deki Yahudi müzesine saldırı davasında yargılanırken.
Brüksel/Abdullah Mustafa
Brüksel’den dün sabah saatlerinde yapılan açıklamada Belçika makamlarının iki gün önce, 2013-2014 yıllarında DEAŞ saflarında bulunduğu sırada Suriye’de 4 Fransız gazetecinin kaçırılmasına ilişkin dosya çerçevesinde Fransız mahkemesi tarafından aranan bir sanığı Paris yönetimine teslim ettiğini duyurdu. Belçika mahkemesi 12 Mart’ta verdiği kararda 5 sene önce Brüksel’deki Yahudi müzesine yapılan ve 4 kişinin ölmesi ile sonuçlanan saldırıya ilişkin davada Fransız terörist Mehdi Nemmuş’un ömür boyu hapis cezası almasına hükmetmişti.

Mehdi Nemmuş, 2014’ün mayıs ayında Belçika’nın başkenti Brüksel’deki Yahudi müzesine saldırı düzenlemekle suçlanmıştı. Bir kaynak, Nemmuş’un bulunduğu cezaevinde ihtiyati tutuklama kısmına konulduğu bilgisini verdi.

Belçika basını, kaçma girişimine karşı Nemmuş’un yoğun güvenlik önlemleri altında Fransa’ya teslim edildiğini aktardı.

Nemmuş’un avukatı Belçikalı Sebastian Courtoy, müvekkilinin Paris’e teslim edildiğini teyit ederken Belçika basını da Fransız medyası kaynaklarına göre Nemmuş’un Meaux-Chauconin Cezaevi’ne ulaştığını söyledi.

Mehdi Nemmuş hakkında 2016’nın haziran ayında Avrupa’da tutuklama kararı çıkarılmıştı. Fransız yargı kaynaklarının aktardığına göre tutuklama kararı, terör örgütünün bir parçası olarak kaçırma ve gözaltına alma suçlarının işlenmesine istinaden alındı.

Nemmuş, 2018’in mart ayında, 2014 yılında ikisi İsrail vatandaşı, biri Yahudi müzesinde gönüllü olarak çalışan Fransız bir kadın ve diğeri de müze çalışanlarından bir Belçikalı olmak üzere toplam 4 kişiyi öldürmekle suçlandı. Söz konusu 4 kişi, aldıkları yaralarının etkisiyle saldırıdan birkaç gün sonra ölmüştü. Bunun ardından Nemmuş’a müebbet hapis cezası verildi. Bu, Avrupa’da DEAŞ’ın sorumlu tutulduğu ilk saldırı olurken 34 yaşındaki Nemmuş mahkemedeki savunmasında hakkındaki iddiaları yalanladı. 7 Şubat 2019’da düzenlenen duruşmada iki Fransız gazeteci, Didier François ve Nicolas Henin, Nemmuş’un bu suçu işlediği konusunda hiçbir şüpheleri olmadığını söyledi. Yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdiler:

“Bizi sorgulamak üzere zindandan çıkarttılar ve sonrasında işkence odasının yakınındaki bir hücreye koydular. Nemmuş’u ilk defa orada gördük.”

François, arkadaşı ile birlikte 6 Haziran 2013’te Halep yakınlarında kaçırıldığını ve bu olaydan iki hafta sonra Nicolas Henin ile diğer bir gazetecinin daha Rakka’da kaçırıldığını söyledi.

François, hâkimin “Suçlulardan herhangi birini tanıyor musun?” sorusuna “Ne yazık ki evet “ cevabını verdi. Gazeteci Didier François yaptığı açıklamada “Her ne kadar işkence ve şiddet eylemleri Suriye ve Iraklı mahkûmları hedef alsa da bana da yaklaşık 40 defa sert bir şekilde vuruldu” dedi.

Nicolas Henin de Nemmuş’un kendisine birçok kez vurduğunu söyledi. Mehdi Nemmuş, söz konusu gazetecilerin DEAŞ tarafından kaçırıldığı 2013’ün ikinci yarısında terör örgütü adına faaliyetler yürütmüştü. Halep’teki bir hastane DEAŞ tarafından hapishaneye çevrilmiş ve örgüt tarafından kaçırılanlar buraya konulmuştu. DEAŞ daha sonra Paris ve Brüksel saldırılarını üstlenmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya