Bahreyn'den vatandaşlarına çağrı: Derhal İran ve Irak’ı terk edin

Bahreyn'den vatandaşlarına çağrı: Derhal İran ve Irak’ı terk edin

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 13:15
Manama/Şarku’l Avsat
Bahreyn, vatandaşlarından, bölgedeki istikrarsız durum, mevcut tehditler ve güvenlik noktasında büyük riskler gerekçesiyle Irak ve İran'a seyahat etmemelerini istedi.

Bahreyn Resmi Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Bahreyn Dışişleri Bakanlığı, Irak ve İran’daki tüm Bahreyn vatandaşlarını güvenlik ve emniyetlerini sağlamak için derhal bu iki ülkeden ayrılmaya çağırdı. 

ABD'nin Irak’taki İran taraftarlarının elçilik personeline zarar verme ihtimali üzerine acil ihtiyaç duyulmayan personelini geri çekme emri vermesi bölgede endişe uyandırdı. 

ABD, geçen Pazar günü Birleşik Arap Emirlikleri kıyılarında iki Suudi petrol tankerinin saldırıya uğraması üzerine İran’ın Amerikan askerlerine de saldırı düzenleyeceği kaygısını uyandırmıştı. 

İran’ın gemilerine ateşlemeye hazır füzelerin yerleştirilmesinin görüntülenmesi üzerine ABD’nin Hürmüz boğazına uçak gemisi ve savaş gemilerini ve bombardıman uçaklarını göndermişti. 

Bahreyn de bölgede durumun gerginleşmesinden duyduğu endişe ile tedbir almak için İran ve Irak’taki vatandaşlarının acil olarak bu ülkelerden ayrılma çağrısı yaptığı kaydedildi.

Editörün Seçimi

Multimedya