ABD, Huawei’ye uyguladığı bazı yaptırımlara sınırlama getirebilir

ABD, Huawei’ye uyguladığı bazı yaptırımlara sınırlama getirebilir

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 11:30
Huawei logosu (Reuters)
Washington/Şarku’l Avsat
ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü, geçtiğimiz hafta Huawei’ye uygulanan ve şirketin kullanıcılarına hizmet sunmasını neredeyse imkânsız hale getiren sert yaptırımların ardından, Çinli teknoloji devine uygulanan yaptırımlara yakın zamanda sınırlama getirilebileceğini söyledi.

Reuters’ın haberine göre bakanlık yaptığı açıklamada, Huawei ekipmanını kullanan şirketlere ve kişilere, iletişim ağlarının ve cihazlarının güvenilirliğini koruma fırsatı sağlamak için yakında geçici bir genel lisans verebileceğini bildirdi.

ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü, muhtemel genel lisansın yeni işlemler için geçerli olmayacağını ve 90 gün süreceğini belirtti.

Ticaret Bakanlığı Perşembe günü, Huawei’yi lisansı olmayan ABD şirketleriyle iş yapmayı yasaklanan şirketlerin listesine eklemişti.

Listede, ABD'nin ulusal güvenlik veya dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunduğu belirtilen şirketler yer alıyor.

Wyoming ve Doğu Oregon gibi son yıllarda Huawei’den ağ donanımları alan az nüfuslu bölgelerdeki internet sağlayıcıları ve cep telefonu kullanan şirketler, geçici lisanstan faydalanabilecekler arasında yer alabilir.

Editörün Seçimi

Multimedya