Kuzey Kore’den BM’ye, ABD’nin elindeki gemiye tedbir talebi

Kuzey Kore’den BM’ye, ABD’nin elindeki gemiye tedbir talebi

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 10:45
Kuzey Kore kargo gemisi ABD tarafından ele geçirildi (AP)
Seul/Şarku’l Avsat
Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler’e (BM), geçtiğimiz hafta ABD yetkilileri tarafından ele geçirilen kargo gemisinin kurtarılması için acil tedbir alması çağrısında bulunarak, ABD’nin bu eylemini ‘korkunç’ olarak tanımladı.

Kuzey Kore devlet medyası KCNA'da yer alan habere göre Pyongyang, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’ten, kargo gemisinin, ABD tarafından yasa dışı olarak ele geçirilmesine müdahale etmesini istedi.

Pyongyang, Guterres'e gönderdiği mektupta, “Bu el koyma eylemi, ABD’nin gerçekten de uluslararası yasaları umursamayan gangster bir ülke olduğunu açıkça gösterdi" ifadelerini kullanarak, Washington'un Kuzey Kore’nin egemenliğini ve BM sözleşmelerini ihlal ettiğini belirtti. Kuzey Kore, Guterres tarafından ‘acil tedbirler’ alınması çağrısında bulundu.

Bu olay, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçtiğimiz Şubat ayında Hanoi’de düzenlenen ve Kore Yarımadası’nı silahsızlandırmayı hedefleyen zirvenin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından yaşandı.

ABD Adalet Bakanlığı, 9 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, uluslararası yaptırımları ihlal ettiği gerekçesiyle kömür taşımak için kullanılan Kuzey Kore'ye ait kargo gemisi Wise Honest’a el konduğunu açıklamıştı.

Gemi, Pyongyang'a yönelik uluslararası yaptırımları ihlal eden faaliyetleri nedeniyle ABD tarafından Nisan 2018’de Endonezya'da gözetim altına alınmıştı.

ABD’li yetkililer geçtiğimiz Temmuz ayında, gemiye el koyma tedbirleri almaya başlamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya