Devrim Muhafızları, ABD gemilerini vurma tehdidinde bulundu

Devrim Muhafızları, ABD gemilerini vurma tehdidinde bulundu

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 10:45
İran’a bağlı Iraklı milisler, 2015’te Bağdat’ın kuzeyindeki Tikrit’te DEAŞ’a karşı savaşırken. (AP)
Londra/Şarku’l Avsat
İran, ABD’ye yönelik tehditlerine dün de ara vermedi. Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı, kısa menzilli İran füzelerinin ABD’nin Körfez’deki savaş gemilerini vurabileceğini duyurdu. The Guardian gazetesi de Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin yakın zamanda İran’a bağlı Iraklı milislerden ‘vekaleten bir savaşa’ hazırlanmalarını talep ettiğini aktardı.

Irak’taki İngiliz güçlerinin saflarında alarm seviyesinin artmasının ardından İngiliz hükümeti dün, İngiltere-İran çifte vatandaşlığını taşıyan tüm vatandaşlarından İran’a yolculuk yapmamalarını istedi.

The Guardian gazetesinin istihbarat servisinden iki üst düzey kaynaktan aldığı bilgilere göre Kasım Süleymani, bölgedeki gerilimin tırmanmasının ardından, 3 hafta önce, İran’ın nüfuzu altındaki Iraklı milisleri çağırdı.

İran’ın bölgedeki müttefiklerini harekete geçirmesinin temelinde bölgedeki çıkarlarının büyük bir tehditle karşı karşıya olduğuna ilişkin korkularının olduğu belirtiliyor.

İngiltere de bu konuda ABD’nin endişelerini paylaşıyor. Zira perşembe günü Irak’taki güçlerindeki alarm seviyesini artırdı.

Gazetenin kaynaklardan aldığı bilgiye göre Süleymani, son beş yıldır dönemsel olarak Iraklı milislerin liderleri ile buluşuyor. Ancak onlarla gerçekleştirdiği son görüşmenin farklı bir havada yaşandığını aktaran gazete haberinde “Bu görüşme, doğrudan bir silahlanma çağrısı içermiyordu ancak bu havadan da pek uzak değildi” ifadelerine yer verdi.

Gazeteye göre bu buluşma, ABD’nin Bağdat Elçiliği ve Erbil Konsolosluğu’nda zorunlu görevde olmayan diplomatlarını geri çekme kararında da etkili oldu. Ayrıca Irak’taki Amerikan üslerindeki alarm seviyesinin yükseltilmesine de bu durumun neden olduğu düşünülüyor.

İngiliz gazetesinin istihbarat kaynakları, Haşdi Şabi (Gönüllü Halk Güçleri) kapsamında faaliyet yürüten tüm milis liderlerinin Kasım Süleymani’nin çağırdığı buluşmaya geldiğini aktardı. Haberin devamında söz konusu buluşmadan haberdar olan üst düzey bir ismin, endişesini belirtmek üzere Batılı yetkililer ile bir araya geldiği belirtildi.

Ortadoğu’da, Irak’taki İran yanlısı silahlı milisler gibi Tahran rejiminin vekili olarak çalışan birçok milis var. Devrim Muhafızları’nın ABD baskısının kendi aleyhine artması halinde bu milisleri harekete geçirme seçeneğine başvurmasından çekiniliyor. ABD halihazırda Tahran’ı bölgedeki istikrar sarsıcı faaliyetlerinden vazgeçirmek ve geçen yıl mayıs ayında ABD Başkanı Donald Trump’ın çekildiği önceki anlaşmaya alternatif bir nükleer anlaşma üzerine müzakere yürütmeye mecbur bırakmak için İran’ın petrol ihracatını sıfırlamaya çalışıyor.

Faris haber ajansı dün Devrim Muhafızları Komutanı’nın İran’ın kısa menzilli füzelerinin Körfez sularındaki Amerikan savaş gemilerini vurabileceği ve ABD’nin yeni bir savaşı kaldıramayacağı yönündeki açıklamalarını aktardı.

Reuters haber ajansı söz konusu açıklamaların, yaptırımları sıkılaştıran ve İran’ın kendi güçlerine ve çıkarlarına yönelik tehditlerinden dolayı bölgedeki askeri varlığını yoğunlaştıran Washington ile Tahran arasında günler önce başlayan ‘hararetli atışmanın’ bir parçası olduğuna dikkat çekti.

İran, ABD’yi kendisine karşı ‘psikolojik bir savaş’ başlatmakla suçladı. “Yüce Rehber” Ali Hamaney birkaç gün önce yaptığı açıklamada Tahran’ın yeni bir nükleer anlaşma için Washington ile müzakere yürütmeyeceğini duyurdu.

Reuters, Faris haber ajansına dayandırdığı haberinde aktardığına göre Devrim Muhafızları Komutanı Meclis İşleri Yardımcısı Muhammed Salih Jokar konuya ilişkin şunları söyledi:

“Kısa menzilli füzelerimiz bile Körfez’deki Amerikan savaş gemilerini kolaylıkla vurabilir. Amerika yeni bir savaşın maliyetini kaldıramaz. ABD, insan gücü ve toplumsal koşullar bakımından kötü bir durumda.”

Reuters, İranlı üst düzey askeri bir yetkilinin dün Başkan Donald Trump’ı hile yapmakla suçladığını da belirtti. Mehr haber ajansının cuma günkü haberine göre söz konusu yetkili, Washington’ın bir yandan Tahran’a ‘silah doğrulturken’ diğer yandan görüşmelere çağırdığını söyledi.

Trump, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden ve bu ay İran’ın tüm petrol ihracatını durdurmak için harekete geçmesinden sonra İran ile diplomatik bir yaklaşım izlemek istediğini açıkça ifade etmişti.

Yarı resmî Mehr haber ajansı ilgili haberinde Silahlı Kuvvetler Siyasi İşler Yardımcısı Resul Sanayi Rad’ın şu açıklamasına yer verdi:

“Amerikan liderlerinin bir yandan görüşmelerden dem vururken diğer yandan da baskı ve yaptırım uygulaması, bir kişinin aynı anda hem silah doğrultup hem de dostluk ve müzakere çağrısı yapmasına benziyor. Amerikan liderleri bu tutumlarıyla, kendilerini barışsever göstererek kamuoyunu aldatmak için müzakereye hazır olduğu havası veriyor. Ancak diğer yandan baskı ve tehditleriyle eş zamanlı olarak siyasi bir oyun oynuyor.”

Faris, Devrim Muhafızları Komutan Yardımcısı Jokar’ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin müttefikleri tarafından Washington ile görüşmek için yapılan çağrıya karşılık olduğu düşünülen açıklamalarını da yayınladı. Reuters’ın aktardığına göre Jokar, “Ülkedeki Batı’ya eğilim, ‘görüşmelere karşı savaş’ ikilemine yol açıyor ve ülkeye yeni nükleer anlaşmalar dayatmak için çaba gösteriyor” dedi.

Reuters’a göre İran’a yönelik artan ABD baskısı, Ruhani’yi zayıf düşürerek rakiplerinin tutumunu güçlendirmesine sebep oldu.

Londra’da ise İngiltere Dışişleri Bakanlığı dün ‘keyfi biçimde alıkonulma ve kötü muameleye’ maruz kalma ihtimalinden ötürü çifte vatandaşlığa sahip olanların İran’a yolculuk yapmalarını yasakladı. Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt açıklamasında şunları söyledi:

“Çifte vatandaşlar, İran’ı ziyaret etmeleri halinde tahammül edilemez kötü muamelelere maruz kalma ile yüzleşebilir. Birleşik Krallık, bu meselenin çözümü için sık sık fırsat sunuyor. Ancak İran rejiminin bu konudaki tavrı kötüleşti. Biz diğer tüm seçenekleri kullandık. Şimdi İngiltere-İran uyruğu taşıyan tüm çifte vatandaşlara İran’a yolculuk yapmamalarını öğütlemek zorundayız.”

Editörün Seçimi

Multimedya