Avrupa seçimleri öncesi aşırı sağcılar Milano’da miting düzenliyor

Avrupa seçimleri öncesi aşırı sağcılar Milano’da miting düzenliyor

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 10:15
Milano’da bir pankart (AFP)
Roma/Şarku’l Avsat
Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, bugün, Avrupa'nın dört bir yanından gelen aşırı sağcı popülist partilerin de katılacağı Milano'da düzenlenecek kalabalığa liderlik etmeyi planlıyor.

Aşır sağcı Lig Partisi’nin lideri Salvini, merkez sol, merkez sağ ve liberal partileri kontrol edecek Avrupa politikasını değiştirmeyi amaçlayan Avrupa’nın aşırı sağcı çabalarına öncülük ediyor.

Bakan Milano kentinin simgesi olan Duamo Katedrali önünde yapılacak miting için Facebook hesabından yaptığı açıklamada, “Avrupa’nın tarihini değiştiriyoruz, çocuklarımız adına geleceği kendi ellerimizle kazanıyoruz” dedi.

Mitinge, Fransa'da aşırı sağ görüşlü Ulusal Cephe (FN) partisinin başkanı Marine Le Pen, Almanya için Alternatif partisi lideri Jörg Meuthen ve Hollanda'da ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi'nin lideri Geert Wilder katılıyor. Katılımcılar arasındaki en dikkat çeken isim ise Salvini liderliğindeki ittifaka katılmayı reddeden Macaristan Başbakanı Viktor Orban.

23-26 Mayıs'ta yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın güç kazanması bekleniyor.

Editörün Seçimi

Multimedya