Uluslararası toplum: Sudan müzakereleri derhal başlasın

Uluslararası toplum: Sudan müzakereleri derhal başlasın

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 08:30
Hartum’da oturma eyleme yapan yüzlerce gösterici Cuma gününden itibaren barikatları kaldırmaya başladı (AFP)
Washington/Şarku’l Avsat
Uluslararası toplum dün, Sudan’da sivil bir yönetime geçmek adına Askeri Geçiş Konseyi liderleri ile protesto liderleri arasındaki müzakerelere yeniden başlama çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Afrika İşleri Müsteşar Yardımcısı Tibor Nagy geçici hükûmetle Sudanlıların iradesini yansıtacak anlaşmaya varmayı koordine etmek için Afrika Birliği, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, Fransa, Almanya, İngiltere ve Norveç temsilcileri ile bir araya geldi.

Nagy konu ile ilgili Twitter hesabından yaptığı açıklamada, toplantıda Askeri Geçiş Konseyi ve sivil muhalifler arasında son anlaşmayı ele aldıklarını ifade etti.

Müsteşar Yardımcısı Nagy açıklamasında, güvenlik güçlerinin son yaşanan olaylarda göstericilere uygulanan şiddetten duydukları endişeleri ifade ederek, askeri lideri barışçıl göstericilere izin vermeye ve şiddet sorumlularını sorguya çekmeye davet ettiklerini aktardı.

Tibor Nagy aynı zamanda, ABD’nin de dahil olduğu ülke temsilcilerinin, Sudan’da sivillerin liderlik edeceği hükümete verilecek desteği masaya yatırdığını belirtti.

Öte yandan Sudan Askeri Geçiş Konseyi, göstericilerden başkent Hartum’da trafiği aksatan barikatların kaldırılmasını isterken, göstericiler de Cuma gününden itibaren barikatları kaldırmaya başladı.

Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ile olan müzakereleri 72 saat boyunca görüşmeleri askıya almıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya