Lübnan’da emekli askerler savaş tazminatının kesilmesini reddediyor

Lübnan’da emekli askerler savaş tazminatının kesilmesini reddediyor

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 07:30
Protestocu askerlerin kurduğu çadır (Şarku’l Avsat)
Beyrut/Şarku’l Avsat
Lübnan ordusundan emekli olan bazı askerler, Beyrut’un Riyad el- Sulh meydanına, Nehr’ul Barid savaşının 12. yıldönümüne denk gelen Pazartesi gününe kadar orada kalacak şekilde bir çadır kurdu. Askerler, emekli maaşlarında kesinti ya da vergilendirmeyi reddetmek için bu yola başvurduklarını ifade ettiler.

Bu eylem, hükümetin onaylaması için parlamentoya ilettiği asker tazminatları etkileyecek kesintiler sorununu çözmek için siyasi bir adımın atıldığı zamanda yapıldı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Lübnan Savunma Bakanı İlyas Bu Saab tarafından Perşembe günü, İçişleri Bakanı belediye başkanları ve bazı memurların katılımıyla yapılan toplantı hakkında bilgilendirildi. Toplantıda askeri seferberlik konusunda alınan tedbirler ve bunların etkileri masaya yatırılırken, Saab, bu konuda meclisin alacağı kararlara dikkat çekti. 

Bütçenin kabulünün beklendiği sırada emekli askerler hükümete, yaptıkları fedakârlıkları hatırlatarak ismine “Şehitler Çadırı” verdikleri çadırın üzerine “asker hakkı kırmızı çizgidir” yazılı bir pankart astılar. Emekli maaşlarından vergi alınması ya da indirime gidilmesini reddeden bildiriler dağıtan emekli askerler, bazı yetkililerin emeklilere vergi uygulamak ve maaşlarının bir kısmını kesmeye çalışmakta ısrar ettiklerini belirterek bu durumu eleştirdiler.

Emekli Tuğgeneral Mahmut Tabih "Hepimiz birlikte savaştık, birlikte risk aldık, şehitlerimizin ve askerlerin hakkını korumak için de sahalarda birlikte olacağız” dedi. Bir şehit babası olan Hüseyin Yusuf, “Biz şehit evlatlarımızı hatırlatıyoruz. Lübnan devleti şehitlerine zulmediyor. Bizler bu iktidardaki bazıları tarafından evlatlarımızın ikinci kez öldürülmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya