Sudan’da göstericiler barikatları kaldırıyor

Sudan’da göstericiler barikatları kaldırıyor

Cumartesi, 18 Mayıs, 2019 - 07:00
Sudanlı bir gösterici askeri karargahın önünde zafer işareti yapıyor (AFP)
Hartum/Şarku’l Avsat
Sudan Askeri Geçiş Konseyi, göstericilerden başkent Hartum’da trafiği aksatan barikatların kaldırılmasını isterken, göstericiler de Cuma gününden itibaren barikatları kaldırmaya başladı.

Göstericiler Cuma günü erken saatlerde Hartum’un ana caddelerinden biri olan Nil Caddesi’ndeki barikatları devrim sloganları atarak kaldırmaya başladı. Bir gösterici bu esnada Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz karşılanmazsa yeniden barikatları kurarız “dedi.

Göstericiler ayrıca, yerlere serdikleri renkli seccadelerde askeri karargâh önünde Cuma namazı kılarak protesto gösterilerine devam etti.

Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, iki gün içerisinde ikinci kez asker üniforması giyen güçlerin ateş açmasının ardından Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ile olan müzakereleri 72 saat boyunca görüşmeleri askıya aldı ve müzakerelere geri dönülmesi için oturma eyleminin gerçekleştirildiği alanın çevresi dışındaki barikatların kaldırılmasını şart koştu.

Konsey, üç yıl boyunca Sudan’ı yönetecek yeni yönetimle ilgili nihai vizyonunu ortaya koymak için Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ile bir araya gelme kararı aldı. Bu, ordunun Sudan eski lideri Ömer el-Beşir’i devirdikten sonra geçiş sürecinde sivil yönetimin yerine gelmesi hakkında devam eden görüşmelerde en sıkıntılı meseleydi.

Abdulfettah el-Burhan, protestocuları eylem alanının dışındaki bütün barikatları kaldırmaya, Hartum ile diğer şehirler arasındaki demiryolunu açmaya, güvenlik güçleri ve polisi taciz etme ve kışkırtmayı durdurma çağrısında bulunmuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya