Sudan'da yeni protestoların hedefi sivil iktidar

Sudan'da yeni protestoların hedefi sivil iktidar

Cuma, 17 Mayıs, 2019 - 13:45
Sudanlılar önceki gece Hartum'un merkezindeki ordu karargahının önünde protesto düzenlediler (AFP)
Hartum / Ahmed Yunus
Sudanlı devrimciler, devlet güçlerinin barikatların kaldırılması yönündeki girişimlerin başarısız olmasının ardından Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) liderlerinin çağrılarına uyarak, Hartum ana yollarındaki barikatları kaldırdılar ve oturma eyleminin gerçekleştirildiği alana geri döndüler. Öte yandan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri liderleri, iktidarı sivillere devretmesi için orduya daha fazla baskı yapılması amacıyla yeni konvoylar oluşturulması çağrısında bulundular.

Devrimciler, askeri kuvvetler tarafından açılan ateş sonucunda 4 protestocunun ölmesi ve 100’den fazlasının yaralanmasının ardından oturma eyleminin alanını yeni bölgelere doğru genişletmişlerdi. Söz konusu girişimin, ‘ordu ve hızlı destek güçleri tarafından oturma eyleminin dağıtılması amacıyla gerçekleştirildiği’ değerlendirmesinde bulunan devrimciler, iktidarın sivil bir otoriteye teslimine kadar protestoları sürdüreceklerini dile getirdiler.

Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, iki gün içerisinde ikinci kez asker üniforması giyen güçlerin ateş açmasının ardından Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ile olan müzakereleri 72 saat boyunca görüşmeleri askıya aldı ve müzakerelere geri dönülmesi için oturma eyleminin gerçekleştirildiği alanın çevresi dışındaki barikatların kaldırılmasını şart koştu. Buna karşılık Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri çatısı altında bulunan protesto liderleri, gerek ordu merkezi önündeki gerekse de ülkenin diğer bölgelerindeki oturma eylemlerinin sürdürüleceği yönünde bir açıklamada bulundular ve müzakerelerin askıya alınması kararına ilişkin teessüflerini dile getirdiler.

Öte yandan Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA), iktidarın sivillere devredilmesi talebini güçlendirmek için Hartum’dan başlayarak oturma eyleminin gerçekleştirildiği alana kadar uzanan yeni protesto konvoyları düzenlemeyi planlıyor.

SPA’nın Facebook sayfası üzerinden yapılan bir paylaşımda, “İktidarın sivillere devredilmesi amacıyla oluşturulacak konvoylar Hartum, Omdurman, Kuzey Hartum ve Nil’in doğusundan harekete geçerek oturma eyleminin gerçekleştirildiği başkentteki ordu merkezinin önüne gidecekler” ifadesi yer aldı.

Öfkeli devrimciler, hızlı destek güçlerinin itham edildiği bir ateşli saldırının ardından, salı ve çarşamba akşamları iftardan hemen önce oturma eyleminin alanını yeni bölgelere doğru genişlettiler ve çoğu bakanlık ve devlet kurumunun bulunduğu bölgede yer alan cumhurbaşkanlığı sarayına giden önemli yollardan biri olan Nil Caddesi’ni kapattılar. Askeri Geçiş Konseyi Başkanı el-Burhan, devlet televizyonundan yayınlanan açıklamasında, ordunun devrime olan katkılarına övgüde bulunarak hızlı destek güçlerinin söz konusu saldırıya hiçbir şekilde bulaşmadığını açıkladı.

Askeri Geçiş Konseyi ile Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri arasında henüz çözülemeyen tek müzakere konusunu çözmek için önceki akşam son bir müzakere oturumu düzenlendi. Taraflar geçtiğimiz salı günü ‘başkanlık, yasama ve yürütme’ olmak üzere üç yönetim organı hususunda uzlaştılar.  Sonrasında Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri bakanları kurulunun oluşturulması yönünde yetki verdi ve üç yıllık bir geçiş dönemi süresince ülkeyi yönetecek yasama konseyinin yüzde 67'sini atadı. Geriye ise sadece egemenlik konseyindeki asker ve sivil katılımcıların oranın nasıl olacağı meselesi kaldı.

Ancak Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, müzakerelere geri dönülmesi için oturma eyleminin gerçekleştirildiği alanın çevresi dışındaki barikatların kaldırılmasını, demiryollarının açılmasını ve hızlı destek kuvvetlerine yönelik yıpratma girişimlerinin durdurulmasını şart koştu. Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, el-Burhan’ın ifadelerine cevap olarak demiryollarının 26 Nisan’dan bu yana açık olduğunu dile getirdiler ve ‘böylece müzakerelerin tek taraflı olarak durdurulmasının tüm gerekçeleri ortadan kalkacak’ diyerek oturma eyleminin gerçekleştirildiği alanın çevresi dışındaki barikatları kaldırmaya başladılar.

Görgü tanıkları, devrimcilerin ‘geçtiğimiz iki gün boyunca kurulan ve şehirdeki trafiği felç eden barikatların kaldırılmasında’ silahlı kuvvetlere yardımcı olduklarını aktarırken, hızlı destek güçleriyle polislerde oluşan ortak devriyelerin şehrin genelinde gezindiğine tanık olundu. 

Editörün Seçimi

Multimedya