Irak, muhtemel ABD-İran savaşına karşı önlemler alıyor

Irak, muhtemel ABD-İran savaşına karşı önlemler alıyor

Cuma, 17 Mayıs, 2019 - 08:00
Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban
Bağdat / Hamza Mustafa
Irak Petrol Bakanı Samir el-Gadban, bölgede yaşanan herhangi bir olağandışı gelişmede bakanlık tarafından alınacak ihtiyati tedbirler olduğunu açıkladı.

Gadban, perşembe günü yaptığı basın açıklamasında, ABD ile İran arasında olası gerginliğin yaşanmasının Irak'ın İran'dan elektrik santrallerini çalıştırmak için aldığı doğal gaz akışını etkileyeceği ihtimaline karşı, devreye sokulacak planlarının olduğunu bildirdi.

Türkiye'ye petrol sevkiyatı konusuna da değinen Gadban, “Kerkük'ten Türkiye'ye mevcut petrol boru hattına paralel yeni bir boru hattı inşa etme planımız var. Türkiye, bizden daha fazla ham petrol alabileceğini belirtti” diyerek sözlerini sürdürdü.

Öte yandan Bağdat, OPEC tarafından onaylanan üretimin düşürülmesi anlaşmasına bağlılığını açıkladı. Şarku’l Avsat’a konuşan Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad,  İran’ın Irak’a petrol üretimini azaltma talebinde bulunduğuna dair haberler geldiğiyle ilgili bir soruya, “Irak, toplu karara saygı duyduğundan ve herkesin yararına karar verdiğinden, üretimi azaltmak veya arttırmak için bireysel bir karar vermez” ifadeleriyle cevap verdi.

Cihad, petrol üretimine ilişkin yapılacak herhangi bir artış veya azalma durumunun bakanlar kurulu tarafından kararlaştırıldığına işaret ederek, Aralık 2018'de 6 aylık bir süre için verilen azaltma kararının, örgüt üyesi olan İran'ın da uzlaşısıyla verildiğine atıfta bulundu. Cihad, “Piyasa durumunu gözden geçirmek, ihtisas komisyonlarının raporlarını dinlemek amacıyla 19 Mayıs'ta bakanlık komitesi tarafından üretimi izlemek üzere bir toplantı gerçekleştirilecek” diye konuştu.

Bu açıklamalar, Irak hükümetinin -bazı silahlı gruplar ve siyasi güçler tarafından benimsenen tutumun aksine- Washington ile Tahran arasındaki artan krizde tarafsızlığa olan bağlılığını sürdürdüğü bir zamanda geldi.

Haşdi Şabi’nin üst düzey liderlerinden biri Amerikalılardan herhangi bir şekilde tehdit almadıklarını dile getirirken, Nuri Maliki'nin liderliğini yaptığı Irak İslami Dava Partisi, tarafsızlıktan yana olmaya reddetti. Parti tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın ‘hem Bağdat'taki ABD elçiliğinde hem de Erbil'deki konsoloslukta görev yapan personelin güvenlik gerekçesiyle derhal geri çekilmesi’ kararına cevap olarak, İran'a yönelik herhangi bir askeri eylemin aynı zamanda Irak'ı da hedef alan bir saldırı olduğunu söyledi. Parti, hiçbir şekilde “ABD Tiranı” olarak nitelendirdiği Donald Trump’ın yanında olmayacaklarını dile getirerek, tarafsız kalmalarının söz konusu olmadığını vurguladı. Ayrıca Irak siyasi güçlerinin ve halkının, Amerika ile İran arasındaki çatışmalara karışmaktan uzak durmayacağına dikkat çekti.

Haşdi Şabi Gücü komutanlarından Muin Kazımi, “ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun tehdidi ile ilgili herhangi bir bilgi bize ulaşmadı. Amerikan müdahalelerini reddediyoruz. Amerikalılar Irak’taki güçlerinin ve çıkarlarının hedef alınacağı konusunda oldukça tedirginler. Özellikle de askeri hedeflerinin ve üslerinin açığa çıkması ve daha kolay hedeflenebilir hale gelmesi bu endişeleri arttırıyor” açıklamasında bulundu.

İngiltere de Irak'ta çalışan vatandaşları için uyarı sinyalleri çalan ülkeler arasında katıldı. İngiliz basınında yer alan bilgilere göre İngiltere, herhangi bir olağanüstü durumla karşılaşılması halinde ülkedeki personellerini bölgedeki bir dizi ülkeye yerleştirilecek.

ABD yetkilileri, Dışişleri Bakanlığı’nın ABD personelini Irak’tan çekme kararını,  İran yanlısı Iraklı grupların Amerikan vatandaşları için doğrudan bir tehdit oluşturduğu gibi bir gerekçeyle halkı kılmaya çalıştılar. Yetkililer, bu tehditlerin Ashab-ul Ehlul Hak, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları gibi gruplardan geldiğini belirttiler.

Haşdi Şabi bünyesinde yer alan Ashab-ul Ehlul Hak ve Nuceba Hareketi, ABD’nin acil durum personeli dışındaki tüm görevlilerin ülkeden ayrılması kararının ardından, Washington’un ‘Irak’taki çıkarlarına yönelik tehditlerin varlığından bahsetmesinin’ sadece bir bahaneden ibaret olduğunu belirttiler.

İran’a yakınlığıyla bilinen Nuceba Hareketi’nden Nasr el-Şammari, AFP’ye verdiği demeçte, Washington’un Irak'ta ve bölgede herhangi bir bahane altında kargaşa çıkarmaya çalıştığını söyledi. Asaibu'l Ehlu'l-Hak Siyasi Ofis Direktörü Leys Azari ise ABD tarafında atılan son adımların ve yapılan açıklamaların, psikolojik savaşı tırmandırmayı amaçladığını belirtti.

Editörün Seçimi

Multimedya