BMGK, Suriye gündemiyle acil toplanıyor

BMGK, Suriye gündemiyle acil toplanıyor

Cuma, 17 Mayıs, 2019 - 07:45
Suriye’nin kuzeybatısındaki Cisr eş-Şuğur’da bir dükkan sahibi uçakların düzenlediği hava saldırısının ardından yaşanan yıkımı inceliyor
New York\Ali Barda
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), bugün, Belçika, Almanya ve Kuveyt’in talebiyle Suriye’nin kuzeybatısındaki birçok bölgede tanık olunan askeri gerilimin yükselişini görüşmek üzere acil toplanacak.

Suriye’nin kuzeybatısında yaşananlar, ayrıca BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de daha fazla endişeye kapılmasına yol açtı.

BMGK’nın daimi olmayan üyelerinden olan 3 ülke, 9’uncu yılına giren savaşın ortaya çıkardığı insani krizlerle başa çıkmak için çabalıyor.

Şarku’l Avsat’ın yetkililerden elde ettiği bilgilere göre Birleşmiş Milletler İnsani İşler Genel Sekreterliği ve Acil Yardım Koordinatörü Mark Lowcock, Halep yakınlarında bulunan ve en az 10 sivilin hayatını kaybettiği ve 30 kişinin de yaralandığına ilişkin raporların bulunduğu Filistinli mülteci kampı Nayrab’ın da aralarında bulunduğu bazı bölgelerde insani durumla ilgili brifing verecek.

Birleşmiş Milletler Yakındoğu Filistin Mültecilerine Yardım Ajansı (UNRWA) tarafından bu saldırı ile ilgili yayınlanan açıklamada, “Aileler iftarlarını açmak için toplandığı sırada Halep’te yoğun bir nüfusa sahip olan Nayrab Filistin Mülteci Kampı’na bir saldırı düzenlendi. Hayatını kaybedenler arasında en küçüğü 6 yaşında olmak üzere 4 çocuk bulunurken, çok sayıda yaralının hayati tehlikesi devam ediyor” ifadeleri yer aldı.

Şarku’l Avsat’a konuşan bir diplomat, ABD’nin BM Siyasi İşler Departmanı ile Barış İnşası Destek Ofisi’nin de bir brifing vermesi talebinde bulunduğunu ve bunun da toplantıya insani misyonun yanı sıra siyasi bir boyut kazandırabileceği bilgisini paylaştı. Bu toplantı, bir hafta önce düzenlenen ve birçok ülkenin kapsamlı bir saldırıdan kaynaklanabilecek olası bir insani krize dair endişelerini dile getirdikleri kapalı oturumun devamı olarak görülüyor.

Nisan ayının sonundan itibaren Suriye ordusu ve müttefiği Rusya, aşırılıkçıların kontrolü altındaki İdlib’e yönelik saldırılarını yoğunlaştırmış bulunuyor. Bu da bölgede kontrolü yeniden sağlamak için bu güçlerin kapsamlı bir saldırı gerçekleştirebileceğine yönelik endişeleri artırdı.

Nisan ayından bu yana 119 sivil hayatını kaybetti

BM, Suriye’de yaşanan son askeri çatışmalar nedeniyle 180 bin kişinin yerinden edildiğini, Nisan ayının sonundan bu yana devam eden hava saldırlarında ise 119 sivilin hayatını kaybettiğini belirtti.

Şarku’l Avsat’ın sorusuna verdiği yanıtta BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, BM’nin, Suriye’deki son gelişmeleri ve son günlerde ve haftalarda yaşanan gerilimi yakından takip ettiğini, Suriye’nin kuzeybatısındaki şiddet ve düşmanca saldırılarla ilgili sürekli ellerine ulaşan raporlardan dolayı endişe duyduklarını ifade etti. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen saldırılarda en az 100 sivilin hayatını kaybettiğine ya da yaralandığına, Nisan ayından bu yana ise 180 bin kişinin yerinden edildiğine işaret etti.

Bölgeden gelen raporlara göre yerlerinden edilen çok sayıda kişi, zor koşullar altında kendilerine sığınacak yerler arıyor.

Stephane Dujarric, daha önce de 11’i Hama, 6’sı İdlib ve 1 tanesi Halep’te olmak üzere son günlerde 18 sağlık kurumunun hava saldırılarına maruz kaldığına dikkat çekmiş ve insani yardım alanında görev yapanların güvenlik durumunun izin verdiği ölçüde ihtiyaçlara karşılık vermeyi sürdüreceklerini vurgulamıştı. Bu ihtiyaçlar, gıda stoklarının Suriye içerisinde özellikle insanların sığındıkları bölgelere yönlendirilmesini, 125 bin kişiye yetecek gıda yardımını ve ihtiyaç duydukları güvenlik ve sağlık hizmetlerini sağlamayı kapsıyor.

BM Suriye Özel Temsilcisi’nin özel danışmanı Najat Rochdi, 12 binden fazla kişinin temel hizmet ve yardımlarda görülen eksiklikler nedeniyle şartların daha da kötüleşmesinin ardından, Rukban kampından ayrıldığı bilgisini paylaştı. Rochdi, ”BM, kampa üçüncü konvoyu gönderme ve Rukban kampına gıda ve yakıt yardımlarının ticari yollar aracılığıyla erişiminin sürdürülmesi çağrılarını sürdürüyor” diye de ekledi. Kampta hala 29 bin kişinin yaşadığını belirten Rochdi, Şubat ayından bu yana kampta yaşayanlara ne insani yardım yapıldığını ne de yardım konvoyu gönderildiğini söyleyerek, açlığın çoktan başladığının altını çizdi.

Sivillerin hedef alınmasına kınama

İdilib’teki durumla ilgili olarak ise geçmişte saldırılara maruz kalmasının ardından daha güvenli bölgelere taşınanların da aralarında bulunduğu, okul ve sağlık merkezlerinde sivillerin hedef alınmasını şiddetle kınadı. Rochdi, ayrıca, sivil kayıplara ve sivil altyapıya ciddi zararlar veren hava saldırıları ve varil bombalarının aşırı kullanımının bütün insani prensiplere aykırı bir uygulama olduğunu, insanların korku ve hava saldırıları nedeniyle kaçtığını, bunun onların günlük acı gerçeği olduğunu vurguladı. Savaşan taraflara ateşkes anlaşmasına uyma çağrısını yineledi.

Editörün Seçimi

Multimedya