Sudan’da halk sokakları terk etmiyor

Sudan’da halk sokakları terk etmiyor

Cuma, 17 Mayıs, 2019 - 07:30
Sudanlılar önceki gün Hartum’daki Ordu Genel Merkezi’nin önünde gösteri düzenledi (AFP)
Hartum/Ahmed Yunus
Sudan’da devrime öncülük eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) liderleri, yönetimi sivillere devretmeyi hızlandırmadık için Askeri Geçiş Konseyi’ne baskı yapacak yeni protesto gösterisi çağrısı yaptı. Bu adım, askeri güçler tarafından vurulan 4 kişinin ölümüne, yüzlerce kişinin ise yaralanmasına sebep olan olaylardan iki gün sonra geldi.  

Sudan Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri, sivil yönetim talebini pekiştirmek adına Hartum’da oturma eylemleri planlıyor. ÖDBG, Facebook hesabından yaptığı açıklama ile yönetimi sivil otoriteye devretme sürecinin bugün Hartum, Omdurman ve Nil’in doğusundan başlayacağı, sivillere destek vermek adına Hartum’daki Ordu Genel Merkezi’nin önünde oturma eylemleri yapacağı belirtildi. Artan gerginliğe rağmen protestocular ordu güçleri ile birlikte engel ve barikatları kaldırarak, iki gün önce kapatılan yol ve köprüleri yeniden açtılar. 

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el-Burhan, ÖDBG yükümlülüklerini yerine getirene kadar, müzakerelerin 72 saat askıya alındığını açıklamıştı. Muhalif liderler ise müzakerelerin askıya alınması kararına sert tepki gösterdi.

Editörün Seçimi

Multimedya