Cubeyr, ABD Büyükelçisi ile ortak konuları görüştü

Cubeyr, ABD Büyükelçisi ile ortak konuları görüştü

Perşembe, 16 Mayıs, 2019 - 11:30
Suudi Arabistan’ın Dış İlişkilerden Sorumlu Devleti Bakanı Adil el-Cubeyr, yeni atanan ABD büyükelçisi John Abizaid ile Cidde’de bir araya geldi. (SPA)
Cidde/Şarku’lAvsat
Suudi Arabistan’ın Dış İlişkilerinden Sorumlu Devleti Bakanı Adil el-Cubeyr, Çarşamba günü yeni atanan ABD Büyükelçisi John Abizaid ile iki ülke arasındaki ortak konuları görüştü.

Görüşme, Cubeyr’in Abizaid ve beraberindeki heyeti Cidde’deki ofisinde  gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta ABD Büyükelçisi, Kral Selman bin Abdulaziz’e sunulması için hazırladığı raporların bir kopyasını Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Dr. İbrahim el-Assaf’a teslim etmişti.

John Abizaid Pazartesi günü gazetecilere verdiği röportajda, iki ülke arasındaki ilişkileri ileri seviyeye taşıyacağını söyledi. Geçmişte olduğu gibi petrole bağlı olmayacaklarını belirten büyükelçi, teknolojiye, yeniliğe güveneceklerini ve 2030 vizyonunun gerçekleşmesine etkin bir şekilde katkıda bulunacaklarını ifade etti.

Büyükelçi, ABD-Suudi Arabistan ilişkilerini güçlendirmek için uygulayacağı en önemli önceliğin, ülkesini, Suudi Arabistan’ın Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın önderliğindeki 2030 vizyonunun gerçekleşmesine yardım eden bir numaralı ülke yapmak olduğunu söyledi.

Büyükelçi John Abizaid şöyle devam etti: “İkinci önceliğim, bölgedeki dostlarımızın güvenini sağlamak. Bunu ABD birliklerinin varlığı aracıyla değil, kendilerini savunmak için ihtiyaç duyduklarını sağlayarak yapacağız. Tabiki güvenlik için birliklerimize ihtiyaç varsa bunu da sağlayacağız. Üçüncü önceliğim ise, 2030 vizyonu dışında, ticari düzeyde daha büyük fırsatlar aramalıyız. Ortak yatırımları ve projeleri teşvik etmeliyiz. Son olarak da güçlü eğitim ve kültür alışverişini sürdürmeye devam etmeliyiz. ABD-Suudi Arabistan ilişkileri dünyadaki stratejik ilişkilerden biri sayılıyor. Çoğu zaman mükemmel bazı zaman da zorlukların olduğu uzun yıllardır süren ilişkilerimiz var. Biz, bu uzun vadeli stratejik ilişkilere bağlı kalmaya, farklılıklarımızı çözmeye ve sorunlarla birlikte yüzleşmeye hazırız.”

Editörün Seçimi

Multimedya