Sri Lanka'da sokağa çıkma yasağı: Müslümanlara karşı şiddetin arttı

Sri Lanka'da sokağa çıkma yasağı: Müslümanlara karşı şiddetin arttı

Çarşamba, 15 Mayıs, 2019 - 13:45
Şiddet olaylarında yanan araba enkazının yakınında yürüyen çocuklar (AFP)
Kolombo / Şarku’l Avsat
Sri Lanka hükümeti, Paskalya saldırılarının ardından Müslümanlara yönelik devam eden şiddet olayları nedeniyle art arda 2 gece sokağa çıkma yasağı ilan etti.

21 Nisan'da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında düzenlenen ve 258 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından pazartesi günü geç saatlerde patlama meydana geldi.

AFP'nin haberine göre, polis, şiddeti durdurmak amacıyla 2 gece ülke genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı, 45 yaşındaki Müslüman Fadl el-Amin’in bıçak ve kesici aletlerle öldürüldüğü Kuzey Batı Bölgesi'nde gün boyu uygulandı.

El-Amin’in cenazesi geniş güvenlik önlemleri altında kaldırıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı törende polis ve ağır silahlı ordu görevlendirildi. Polis dün yaptığı açıklamada, şiddet olaylarında rol oynayan 13 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.

Kolombo’nun kuzeybatısındaki bir başka bölgede, kalabalık öfkeli bir grup polis ve güvenlik güçlerine saldırdı, Müslümanların dükkanlarını yaktı, evlerine baskın düzenledi ve camileri talan etti.

AFP’nin haberine göre Sri Lanka'nın başkenti Kolombo'nun kuzeyindeki Gampaha Bölgesi'nde bulunan Minuwangoda kasabasında motosikletli adamlar Müslümanlara ait dükkanlara ateş açtı. Bir dükkan sahibi yaptığı açıklamada, “Adamlar kasabanın dışından geldi ve Müslümanların dükkanlarına saldırdı. Molotof kokteyli attı. Polis ve güvenlik güçleri dükkanları yağmalayan adamları dağıtmak için havaya ateş açtı” dedi.

 Kimliği belirsiz bir saldırganın, yanan lastikleri bir Müslüman’a ait makarna fabrikasına atması sonucunda bir makarna fabrikası büyük zarar gördü. Elmas Makarna fabrikasının sahibi Eşref Givethi, “Polis ve güvenlik güçleri alevleri söndürmek için hiçbir şey yapmadı. Yanan fabrikadan kaçmaya çalışan 3 Müslüman işçi yaralandı” ifadelerini kullandı. İmamların açıklamasına göre Kuzey Batı bölgesinde saldırganlar sistematik bir şekilde camilere 2 gün boyunca saldırdı.

Sokağa çıkma yasağı uygulanan Benguera kentinde yaşayan İmam Sıddıki AFP ile yaptığı telefon görüşmesinde “Yaklaşık 2 bin kişi camimizi çevreledi. Abdesthane teçhizatlarına kadar her şeyi parçaladı” dedi.

Video kayıtlarında saldırganların yanan sopalar ve taşlarla Müslümanların dükkanlarına saldırdığı görülüyor. Polis sözcüsü Rowan Gansikra yaptığı açıklamada, şiddetle mücadele için güvenlik güçlerinin polislere yardım ettiğini ifade etti.

Öte yandan siyasi yorumcu Victor Ivan, şiddet olaylarının organize bir şekilde yapıldığını belirterek, “Muhalefet, istikrarsızlığın ortasında kazanç sağlayabileceğini düşünüyor. Düşük seviyeli siyasi kişilerin şiddeti kışkırttığına dair kanıtlar var. Muhalefette dahil olmak üzere siyasi kuruluşlar, DEAŞ’ın üstlendiği 21 Nisan saldırılarındna sonra güvenilir bir şekilde liderlik etme kabiliyetini gösteremedi” dedi.

Sri Lanka Başbakanı Ranil Wickremesinghe dün yayınladığı mesajında, huzursuzluğun, 3 Katolik kilisesi ve 3 otele düzenlenen saldırıların soruşturulmasını engellediğini belirtti. 

Polis şefi Shandana Wickramaratny, isyancılarla mücadele için maksimum güç kullanmaları emrinin verildiğini bildirdi.

İsyan olayları Ramazan ayında yaşanıyor. Çoğunluğu Budistlerin oluşturduğu ülkenin yüzde 10’unun Müslümanlar yüzde 6.7’sini ise Hristiyanlar oluşturuyor.

Paskalya saldırılarının ardından olağanüstü hal ilan edildi ve ve güvenlik güçlerine şüphelileri tutuklama konusunda geniş yetkiler verildi. İnternet servis sağlayıcıları,  Salı günü Twitter yasağını uzatıldığını açıkladı. Daha önce Whatsapp, Youtube ve Instagram gibi platformlarda şiddeti teşvik eden mesajların yayılması engellenmişti.

Editörün Seçimi

Multimedya